Zwyrodnienia i bóle stawów to częsta przypadłość u psów większych rozmiarów, ale nie tylko. Dowiedz się, jak należy dbać o stawy swojego psa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów psa
Psy, podobnie jak ludzie cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów, szacunkowo dotyka ona około 20% populacji psów. Dotyczy to zwłaszcza starszych osobników oraz psów dużych ras. Ból stawów powoduje, że pies jest mniej aktywny, niechętnie wykonuje czynności, które wcześniej łatwo mu przychodziły takie jak wskakiwanie na łóżko czy do samochodu, bieganie, chodzenie po schodach a nawet podnoszenie się z legowiska. To powoduje często otyłość, wskutek czego stawy psa są jeszcze bardziej obciążone. Na szczęście chorobom stawów można zapobiegać oraz je leczyć.
Chore stawy nie lubią zimna
Podobnie jak u ludzi, stawy psa stają się bardziej dokuczliwe w niższych temperaturach oraz przy większej wilgotności. Pies w żadnym wypadku nie powinien spać bezpośrednio na podłodze – zapewnij mu wygodne, ciepłe i miękkie legowisko. Dobrze jest wrzucić do niego jakiś koc lub ręcznik, w którym pies będzie mógł się zagrzebać. Zadbaj o to, aby legowisko stało w ciepłym miejscu domu, z dala od przeciągów i ścian zewnętrznych. U chorych psów sprawdzą się legowiska ortopedyczne, z których psu się łatwiej podnieść.
Nadwaga a stawy psa
Każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy psa. Ból stawów powoduje, że pies mniej się rusza, w związku z tym tyje i jeszcze bardziej obciąża stawy. Dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała jest ważne w profilaktyce i leczeniu chorób stawów. Warto zadbać o to zanim pies zacznie mieć objawy zwyrodnienia zwłaszcza, jeśli pies jest większych rozmiarów lub rasy dużej.
Odpowiednia dieta
Dobrze, jeśli dieta psa zawiera elementy wspomagające produkcję kolagenu i zachowanie elastyczności tkanki chrzęstnej. Karma psa jest tym lepsza, im więcej jest w niej mięsa. Poza tym sprawdź, czy karma twojego pupila zawiera:
- glukozaminę i chondroitynę, które wspomagają odbudowę chrząstki stawowej
- kwas hialuronowy, który pomaga się wchłaniać dwóm powyższym składnikom
- algi, które zawierają aminokwasy o zbliżonych właściwościach do kolagenu
- soję, która przeciwdziała chorobom stawów
- witaminę C, która działa przeciwzapalnie
- korzeń „czarciego pazura”, który nie tylko wspomaga układ kostny ale też uśmierza ból
- kwasy omega 3
Jeśli karmisz psa domowym jedzeniem, postaraj się mu te składniki suplementować. Jeśli nie masz pewności, czy karma, którą podajesz pupilowi zawiera te składniki, skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
Fizjoterapia dla psa? Jak najbardziej!
Jeśli pies cierpi już na zwyrodnienie stawów, skonsultuj z lekarzem możliwość fizjoterapii. Weterynarz ortopeda pokaże chętnie, jak wykonać masaż mięśni u psa. Ponieważ pies już cierpi na bolesność stawów, masaż zacznij od głaskania i delikatnych ruchów, zwiększając ucisk stopniowo. Takie ćwiczenia nie tylko pomogą psu, ale również wzmocnią waszą więź.
ZOBACZ TEŻ:
1 Komentarz
[…] Porady […]