Laptop to jeden z bardziej eksploatowanych sprzętów elektronicznych i szybko dochodzi do jego zabrudzenia. Dowiedz się, jak prawidłowo go czyścić, by posłużył na dłużej.
Dlaczego należy czyścić laptopa?
Nie tylko z powodów estetycznych. Zabrudzony sprzęt działa wolniej dlatego, że zanieczyszczone są układy chłodzenia. Przy laptopie często jemy, pijemy, a drobne resztki nie tylko zostają na klawiaturze ale i dostają się do wnętrza. Jeśli dodamy do tego kurz, to mamy prosty sposób na uszkodzenie sprzętu. Dlatego warto dbać o laptopa stosując się do paru prostych zasad. Pierwsza z nich jest taka, aby przed konserwacją odłączyć urządzenie od prądu.
Jak wyczyścić klawiaturę laptopa?
Użyj sprężonego sprężonego powietrza, aby poruszyć drobinki, które utkwiły pomiędzy klawiszami, a to, co pozostało po jego użyciu wymieć gęstym pędzelkiem. Klawisze przetrzyj płynem do czyszczenia ekranów led. Nie próbuj samodzielnie wyjmować klawiszy ani ich podważać.
Czyszczenie ekranu i obudowy
Użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz płynu do czyszczenia ekranów LED. Ściereczkę zwilż lekko i przetrzyj ekran nie dociskając zbyt mocno i pamiętając, by nigdy nie spryskiwać ekranu bezpośrednio płynem. W żadnym wypadku nie używaj płynu do mycia szyb ani środków zawierających alkohol, zrezygnuj też z ręczników papierowych. Brud w rogach ekranu możesz „wykurzyć” sprężonym powietrzem. W ten sam sposób wyczyść brzegi ekranu, touchpada i obudowę lepatopa.
Czyszczenie wentylatora w laptopie
Użyj sprężonego powietrza dmuchając nim w otwory wentylacyjne. Jeśli obudowa łatwo się rozkręca i umiesz to zrobić, możesz ją odkręcić i wyczyścić sprężonym powietrzem bezpośrednio układ chłodzenia. Jeśli jednak producent zaznacza, aby samemu tego nie robić to lepiej będzie oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu.
Czyszczenie portów laptopa
Najlepiej użyj do tego sprężonego powietrza w sprayu. Przy większych zabrudzeniach nie dłub w portach wykałaczkami czy igłami – najlepiej oddać wtedy laptopa w ręce profesjonalistów.
ZOBACZ TEŻ: