Dowiedz się, jak bezpiecznie kupować przez internet bilety na masowe imprezy, takie jak mecze lub koncerty. Radzi Europejskie Centrum Konsumenckie.
Spis treści:
Coraz częściej zaczynamy wracać do zajęć i rozrywek, które niewiele ponad dwa lata temu były czymś normalnym. Powoli wznawiają działalność artyści estradowi, a na meczach piłkarskich może się pojawiać coraz więcej widzów. Warto więc przypomnieć sobie kilka zasad zakupu biletów na te wydarzenia tak, żeby nie żałować wydatku.
Porady przygotowało Europejskie Centrum Konsumenckie.
Czy można zrezygnować z zakupu w ciągu 14 dni?
Zakup biletów na wydarzenia sportowe, rozrywkowe czy kulturalne pod tym względem różni się od „zwykłych” zakupów. Kupując przez internet bilety na tego typu wydarzenia nie mamy możliwości ich zwrotu w terminie 14 dni.
Kupiłem bilet – czy mogę go odsprzedać?
To zależy od regulaminu – jeśli dopuszcza on taką możliwość, to można to zrobić, ale w cenie kupna. Nie wolno sprzedawać go po wyższej cenie, bo grozi za to mandat, a nawet kara pozbawienia wolności. Trzeba pamiętać o tym, że firmy prowadzące sprzedaż biletów często w regulaminach zabraniają odsprzedaż biletów, więc warto to sprawdzić przed zakupem.
Jak nie dać się oszukać?
Organizatorzy wydarzeń radzą widzom kupować bilety w autoryzowanych punktach sprzedaży, bo daje nam to większe poczucie bezpieczeństwa. Jak zwraca uwagę Europejskie Centrum Konsumenckie, dobrym pomysłem jest sprawdzenie przed zakupem w regulaminie, w którym kraju znajduje się siedziba sprzedającego. Jeśli będziemy kupować bilety przez internet w serwisie zarejestrowanym poza obszarem Unii Europejskiej, to dochodzenie swoich praw jest znacznie trudniejsze.
Zobacz też:
Kupowanie u pośrednika – zagrożenia
Bilety na różne imprezy sprzedają również pośrednicy. Jednak zakup na tego typu platformie niesie za sobą ryzyko, że w razie jakichkolwiek problemów nikt nam nie pomoże, a sprzedający może umyć ręce i będzie nas wysyłał do organizatora. Oczywiście jeśli pośrednik jest uczciwy, to może nam pomóc. Może się też zdarzyć, że kupując bilety w ten sposób możemy je nabyć od osoby fizycznej i wówczas nie będą nam przysługiwały uprawnienia konsumenckie. Wspomnieć jeszcze trzeba, że zazwyczaj pośrednicy bilety sprzedają drożej niż organizatorzy.
Jak sprawdzić, czy sprzedaje pośrednik?
Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy portal na którym kupujemy bilet jest pośredniczący, to powinniśmy się przyjrzeć jego regulaminowi. Pośrednicy w swoich regulaminach używają określonych zwrotów, takich jak: „Oferujemy usługę, za pomocą której KUPUJĄCY mogą znaleźć SPRZEDAJĄCYCH” albo „Platforma do obsługi kupna i sprzedaży” czy „Witamy na platformie wymiany biletów online”. Tego typu określenia w regulaminie wskazują na pośrednika.
Jak najbezpieczniej zapłacić przez internet za bilet?
Jeśli chcemy mieć możliwość odzyskania pieniędzy gdy nie otrzymamy biletu, to możemy zapłacić za niego kartą kredytową lub debetową. Wówczas – jeśli mimo wniesienia opłaty nie dostaniemy biletu – mamy możliwość zwrócenia się do swojego banku o wszczęcie procedury „charge back”, czyli obciążenia zwrotnego. Wówczas bank w imieniu klienta może dochodzić zwrotu pieniędzy.
Kupowanie biletów przez internet - o czym pamiętać
Czy można zwrócić bilety kupione przez internet?
Kupując przez internet bilety na tego typu wydarzenia nie mamy możliwości zwrotu w terminie 14 dni.
Czy wolno odsprzedawać bilety kupione online?
To zależy od regulaminu, ale na pewno nie wolno sprzedawać go po wyższej cenie, bo grozi za to mandat, a nawet kara pozbawienia wolności.
Czy można odzyskać pieniądze, jeśli nie otrzymamy biletu?
Jest to możliwe, jeśli zapłaciliśmy za niego kartą kredytową lub debetową. Wówczas – jeśli mimo wniesienia opłaty nie dostaniemy biletu – mamy możliwość zwrócenia się do swojego banku o wszczęcie procedury „charge back”.