Internet i regularne korzystanie z mediów społecznościowych może mieć pozytywny wpływ na seniorów i osoby na emeryturze – uważają brytyjscy naukowcy. Dowiedz się, co mogą zyskać seniorzy dzięki korzystaniu z sieci.
Brytyjscy naukowcy przekonują, że u osób, które po przejściu na emeryturę korzystały z internetu więcej niż przedtem, rozwinęły się możliwości poznawcze oraz ludzie ci mieli lepsze wyniki podczas testów sprawdzających myślenie. Nie wiadomo jednak, czemu tak się dzieje. Wyniki pracy angielskich naukowców opublikowano w serwisie Journal of Economic Behavior and Organization.
„Mamy wiele hipotez. Uważamy, że ma to coś wspólnego z procesem socjalizacji. Za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych łączymy się z ludźmi i jesteśmy bardziej zaangażowani w kontakt z nimi. Być może następuje to w pewnym momencie życia, kiedy trudniej spotykać się fizycznie” – powiedział współautor badania, Vincent O’Sullivan z angielskiego Uniwersytetu Lancaster.
Jak wyglądało badanie
Naukowcy przebadali funkcje kognitywne ponad 2100 Europejczyków w 2013 i 2015 roku – określony czas po tym jak te osoby przeszły na emeryturę w 2004 roku. Te osoby swoją karierę zawodową rozpoczynały w czasach, zanim rozpoczęła się era wszechobecnych komputerów. Badacze sięgnęli po dane pochodzące z sondażu Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE), w ramach którego zbierano informację o starszych osobach, między innymi o historii ich pracy, statusie socjoekonomicznym oraz zdrowiu.
Korzystanie z internetu podczas emerytury połączono ze spowolnieniem tempa spadku funkcji poznawczych. Tego typu połączenie było bardziej widoczne w przypadku kobiet. Nie udowodniono jednak połączenia przyczyna-skutek w tej kwestii – twierdzi O’Sullivan. Jak wynika z przedstawionych danych, emerytom, którzy korzystali z internetu, udało się przypomnieć średnio o 1,22 słowa więcej podczas testu pamięciowego składającego się z przypominania 10 słów niż miało to miejsce w przypadku emerytów, którzy nie korzystali z internetu.
Internetowe dać rzeczy słowo
Wśród pań te, które regularnie korzystały z internetu mogły sobie przypomnieć średnio o 2,37 słowa więcej niż kobiety, które zeń nie korzystały. W przypadku mężczyzn użytkownicy internetu pamiętali przeciętnie o 9,94 słowa więcej niż inni panowie.
„To krótkie słowa – mające jedną lub dwie sylaby. Na zaprezentowanej liście ludzie zapamiętywali pierwsze kilka słów, ponieważ dosyć szybko się zmieniały. Wraz z upływem czasu człowiek robi się zmęczony natłokiem informacji i w drugiej części testu zdarza mu się przegapić niektóre wyrazy. Pod koniec testu możesz wybrać jedno lub dwa słowa. Następnie jest się pytanym o przypomnienie ich sobie. Po kilku – powiedzmy około pięciu – minutach ponownie następuje pytanie o powtórzenie zapamiętanych słów” – mówi O’Sullivan.
Emerytura wspomagana internetem?
Według naukowców spadek funkcji poznawczych jest kojarzony z gorszym stanem zdrowia i niższą jakością życia. Vincent O’Sullivan zwraca też uwagę, że dla starszych osób wychodzenie z domu jest trudniejsze: często nie mają już prawa jazdy a nierzadko ich dzieci mieszkają daleko. Dzięki internetowi seniorzy mogą dowiadywać się o rozmaitych wydarzeniach kulturalnych i mieć kontakt z innymi osobami.
„Uważamy, że największy wpływ [na podtrzymanie funkcji poznawczych – red.] ma socjalizacja, a nie rozwiązywanie łamigłówek takich jak krzyżówki czy sudoku” – twierdzi O’Sullivan.
Zobacz też: