Ile zarabia nauczyciel? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ile zarabia nauczyciel? [Wyjaśniamy]

Ile zarabia nauczyciel? [Wyjaśniamy]

, ,

Dowiedz się, ile zarabia nauczyciel w Polsce oraz ile wynosi pensja nauczyciela dyplomowanego oraz ile zarabia nauczyciel mianowany.

Zbliża się Dzień Nauczyciela i w związku z tym oprócz złożenia im życzeń lub wręczenia okolicznościowego upominku warto też pamiętać o tym, że za swoją ciężką i ważną pracę powinni być odpowiednio wynagradzani. A jak obecnie kształtują się zarobki nauczycieli w naszym kraju? Na tym tle powstało wile mitów i niedomówień. Pora je zweryfikować.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli – co to jest?

Jak wyjaśnia Związek Nauczycielstwa Polskiego, termin ten, funkcjonujący w sferze publicznej nie jest średnią pensją przedstawicieli tego zawodu. Nie istnieje ogólnie przyjęte średnie wynagrodzenie nauczycieli – to wypadkowa wielu czynników i – jak podkreśla ZNP – to jedynie teoretyczna konstrukcja prawna, do której zalicza się również takie pozycje jak odprawy emerytalne i rentowe. Jest to więc suma wielu pozycji – również jednorazowych świadczeń – i nie ma przełożenia na realne pensje nauczycieli. Nie można też mylić go ze średnim polskim wynagrodzeniem.

Ile zarabia nauczyciel dyplomowany i ile zarabia nauczyciel mianowany

Skoro już wiemy, że „średnie wynagrodzenie nauczycieli” to tylko teoria, sprawdźmy jak wygląda rzeczywista skala zarobków według przepisów. Z załącznika do odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że od września 2022 roku wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wynosi (w zależności od poziomu wykształcenia) odpowiednio:

  • dla nauczyciela początkującego: 3424 zł brutto/miesięcznie;
  • dla nauczyciela mianowanego: 3597 zł brutto/miesięcznie;
  • nauczyciel dyplomowany zarabia z kolei minimum 4224 zł brutto/miesięcznie.

Ile wynosi najniższa krajowa?

Porównując to z najniższą krajową pensją w Polsce widać, że wynagrodzenie nauczycieli – zwłaszcza początkujących znajduje się bardzo blisko tej kwoty. A w przyszłym roku może nawet się z nią zrównać. Rząd przyjął bowiem rozporządzenie w sprawie podwyższenia płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. I tak: od 1 stycznia 2023 r. najniższa krajowa pensja ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł. Oznacza to, że w lipcu 2023 r. będzie ona wyższa o 590 zł niż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku. Jednocześnie wzrośnie minimalna stawka godzinowa w 2023 r. Także będzie podnoszona dwa razy i od 1 stycznia 2023 r. wyniesie do 22,80 zł, a od 1 lipca – 23,50 zł. Oznacza to, że minimalna stawka za godzinę pracy w lipcu przyszłego roku będzie o 3,80 zł wyższa od tej z 2022 r.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Sprawdź też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >