Uczeni z Cambridge twierdzą, że poznali idealną długość snu dla ludzi po czterdziestce. Dowiedz się, ile należy spać w tym wieku, żeby być zdrowym.
Jeśli masz już ponad 40 lat i zastanawiasz się, ile dokładnie powinieneś spać co noc, żeby czuć się najlepiej, to jest to materiał dla ciebie. Okazało się, że idealne jest 7 godzin snu każdej nocy – taka ilość pozwala utrzymać osobom w tym wieku mózg w dobrym zdrowiu.
„Wysypianie się jest ważne na każdym etapie życia, ale szczególnie wtedy, kiedy się starzejemy. Znalezienie sposobów na poprawę jakości snu u seniorów może być kluczowe w pomaganiu im w zachowaniu zdrowia psychicznego i dobrostanu oraz unikania zmniejszania zdolności poznawczych, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i demencją” – powiedziała współautorka badania, Barbara Sahakian z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wyniki eksperymentu opublikowano w serwisie Nature Aging.
Jak wyglądało badanie?
W ramach opisywanej pracy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące wzorów snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie niemal 500 tys. dorosłych Brytyjczyków w wieku od 38 do 73 lat, którzy zostali poddani serii testów na inteligencję. Uczeni dysponowali też danymi genetycznymi oraz pochodzącymi z tomografii komputerowej niemal 40 tys. uczestników badania.
Badani, którzy spali za mało lub za dużo, gorzej wypadali podczas testów mierzących szybkość przetwarzania informacji wzrokowych, badających pamięć oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Ponadto u tych osób częściej pojawiały się objawy zaniepokojenia, depresji oraz pogorszenia stanu mentalnego.
Naukowcy wykryli też związek między ilością snu a różnicami w regionach mózgu odpowiadających za pamięć i procesy poznawcze, w przypadku spania krócej lub dłużej niż 7 godzin w ciągu nocy.
Najlepiej spać w sam raz
Według angielskich naukowców zbyt krótki lub zbyt długi sen może być czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o późniejszy stan umysłowy podczas starzenia się. Z wcześniej przeprowadzanych badań miało wynikać, że istnieje związek między ilością snu a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i demencją. Jak powiedziała współautorka pracy, prof. Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan w Chinach w publikacji:
„Chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że zbyt mała lub zbyt duża ilość snu powoduje problemy poznawcze, to z nasze analizy wskazują że osoby, które przez dłuższy czas doświadczają snu w nieodpowiedniej długości, mogą być na to narażone. Jednak powody, dla których starsze osoby śpią gorzej wydają się złożone a wpływ na to mogą mieć zarówno kwestie genetyczne, jak i struktura mózgu” – uważa uczona.
Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.
Sprawdź też: