Home office zostanie po pandemii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Home office zostanie po pandemii

Home office zostanie po pandemii

Większość niemieckich dyrektorów finansowych zamierza utrzymać home office także po pandemii. Praca zdalna, która w czasie lockdownu stała się koniecznością, najpewniej zostanie częścią naszego dalszego życia zawodowego.

Po pandemii wielkie korporacje, a także mniejsze firmy często będą musiały oszczędzać i ciąć koszty. Dzięki utrzymaniu home office będą mogły na przykład zmniejszyć powierzchnie swoich biur, a także obniżyć koszty ich utrzymania.

Home office sposobem na cięcie kosztów

Niemiecki tygodnik „Spiegel” opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez Deloitte wśród 100 dyrektorów finansowych największych niemieckich firm. Okazuje się, że 66 proc. dyrektorów finansowych w Niemczech chce w przyszłości położyć większy nacisk na home office. Zwiększenie udziału pracy zdalnej może być jednym ze sposobów zmniejszenia kosztów firm. Aż 71 proc. menedżerów zadeklarowało, że do najpilniejszych działań strategicznych w ich firmach należą oszczędności. 37 proc. ankietowanych osób ma w planach zrezygnowanie w przyszłości z części powierzchni biurowej ze względu na zwiększoną ofertę pracy zdalnej.

Dyrektorzy myślą także o wzmocnieniu bezpieczeństwa cybernetycznego swoich firm w związku z większym udziałem home office w pracy. W przyszłości działania w tym kierunku zamierza podjąć 43 proc. pytanych.

61 procent pytanych menedżerów zmierza przeznaczyć więcej środków na optymalizację organizacji i procesów biznesowych. 47 procent dyrektorów widzi potrzebę przeznaczenia większych środków na zakup lub rozwój oprogramowania, a także na sieci informatyczne i witryny internetowe.

„Spiegel” stwierdza, że pozytywne nastawienie do pracy zdalnej może być o tyle zaskakujące, że wielu przedsiębiorców krytycznie odnosi się do produktywności swoich pracowników pracujących z domu. Przypomina tu wyniki badania na temat pracy zdalnej Instytutu Ifo, które przeprowadzono w październiku tego roku na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych. W badaniu tym wzięło udział 1097 firm. Wynika z niego, że tylko 5,7 procent firm odnotowało wzrost wydajności pracy po wprowadzeniu home office. 30,4 procent firm stwierdziło, że nie widzi żadnych zmian w wydajności po przejściu na pracę zdalną. Jednak aż 27 procent odnotowało niższą produktywność swoich pracowników podczas pracy w domu.

Zobacz więcej >