Dowiedz się więcej o HD1, czyli najdalszym zaobserwowanym obiekcie w historii ludzkości. Sprawdź, czy jest to galaktyka, czy też może gigantyczna czarna dziura.
Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował znajdującą się najdalej jak dotąd galaktykę, leżącą w odległości 13,5 mld lat świetlnych od Ziemi. Według Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian jest to najdalszy kiedykolwiek zaobserwowany obiekt w kosmosie.
Galaktyka HD1?
Obiekt ten, nazwany HD1 to galaktyka położona 13,5 mld lat świetlnych od Ziemi. Nie do końca jednak wiadomo, jaki dokładnie to obiekt. Według naukowców są dwie teorie na ten temat. Według pierwszej z nich, opublikowanej w serwisie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters (MNRASL), może to być miejsce powstawania gwiazd Populacji III. Są to jedne z najwcześniejszych, najstarszych gwiazd we Wszechświecie, których jak dotąd jeszcze nie widziano. Według teorii mogły one powstać przed uformowaniem się galaktyk. Dotąd nie zaobserwowano jeszcze obiektów tej kategorii – istnieją one jedynie w symulacjach. Druga z teorii, opisana w serwisie Astronomical Journal, głosi że HD1 może być gigantyczną czarną dziurą o masie około 100 mln razy większej od masy naszego Słońca. Jak powiedział Fabio Pacucci, autor publikacji w MNRASL, poznanie prawdziwej natury tego obiektu może być wyzwaniem:
„To jak próba odgadnięcia przynależności państwowej statku na podstawie wywieszonych przez niego flag, patrząc ze środka lądu na jednostkę płynącą przez gęstą mgłę” – powiedział.
Co znajduje się w najdalszym zakątku kosmosu?
Naukowcy twierdzą, że hipoteza kwazara lub czarnej dziury jest prawdopodobna, ponieważ zaobserwowana przez nich promieniowania UV może być wytwarzana przez czarną dziurę. Jednocześnie jednak uczeni napisali, że „bardziej prawdopodobna od tych „ekstremalnych scenariuszy” jest jednak sytuacja, w której źródłem promieniowania UV jest połączenie grupy gwiazd i przyrostu czarnej dziury.
Aby dokładnie określić, czym jest zaobserwowany obiekt, konieczne jest pozyskanie kolejnych danych z teleskopów zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie – zastrzegają naukowcy.
„HD1 może być ogromnym niemowlakiem w kosmicznej porodówce wczesnego Wszechświata” – podsumował w publikacji w MNRAS współautor pracy Avi Loeb.
Czytaj też: