Hayabusa2 przywiozła kawałki asteroidy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Hayabusa2 przywiozła kawałki asteroidy

Hayabusa2 przywiozła kawałki asteroidy

Japońska sonda Hayabusa2 odsłoniła swoje tajemnice. Japońscy naukowcy są zachwyceni pierwszymi badaniami próbek asteroidy przywiezionych na Ziemię przez ich sondę kosmiczną.

Kosmiczna sonda Hayabusa2 (nazwa pochodzi od japońskiego określenia sokoła wędrownego) powróciła na Ziemię po trwającej 6 lat misji. Wystartowała w grudniu 2014 roku z powierzchni naszej planety i dogoniła asteroidę Ryugu, znajdującą się 300 mln kilometrów od Ziemi. Gdy już ją doścignęła, przez kilka miesięcy orbitowała wokół kosmicznej skały. Następnie, gdy nadszedł zaplanowany moment, wylądowała na asteroidzie i za pomocą niewielkich ładunków wybuchowych utworzyła krater na powierzchni Ryugu. Pył i odłamki skalne powstałe w trakcie eksplozji trafiły do próbnika sondy. Wówczas kapsuła ze zdobytym kosmicznym materiałem odłączyła się od kapsuły i rozpoczęła długą podróż powrotną na Ziemię.

6 grudnia kapsuła z bezcennym kosmicznym ładunkiem wróciła na naszą planetę, lądując na powierzchni Australii. Następnie została przetransportowana do Japonii. Tam trafiła do Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA), gdzie witali ją wzruszeni pracownicy.

Otwarcie kosmicznej paczki

Do momentu otworzenia kapsuły japońscy naukowcy nie mieli pojęcia, czy udało się pobrać odpowiednią ilość materiału do badań. Na szczęście okazało się, że kosmicznego pyłu im nie zabraknie:

„Mieliśmy nadzieję na 100 mg lub więcej materiału i na pewno tyle uzyskaliśmy” – powiedział ucieszony Hirotaka Sawada z Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej. Jak dodał, gdy po raz pierwszy ujrzał próbki asteroidowego pyłu „odebrało mu mowę”.

„Potem chyba krzyczałem ze szczęścia, ale dokładnie tego nie pamiętam” – mówił naukowiec podczas konferencji prasowej. „To naprawdę było co innego, niż się spodziewałem – była tego spora ilość” – dodał.

Teraz przed japońskimi naukowcami z JAXA stoi żmudne zadanie wydobycia próbek z kapsuły i przygotowanie kosmicznego pyłu do badań. Trzeba go dokładnie zważyć, aby upewnić się ile otrzymają materiału do badań. Sam ten proces zabierze sporo czasu, a potem dopiero będzie można rozpocząć badania.

Zobacz, jak wyglądała misja sondy Hayabusa2:

Zobacz więcej >