Grzegorz Ciechowski i jego pamiętne wcielenia - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Grzegorz Ciechowski i jego pamiętne wcielenia

Grzegorz Ciechowski i jego pamiętne wcielenia

,

Grzegorz Ciechowski zmarł 20 lat temu. Przedstawiamy sylwetkę wielkiego artysty w różnych odsłonach. Poznaj różne wcielenia Grzegorza Ciechowskiego.

Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku w warszawski szpitalu po operacji tętniaka serca. Zostawił po sobie wielką artystyczną spuściznę i do dziś inspiruje kolejne pokolenia polskich artystów. Był wszechstronnym artystą, którego twórczość wykraczała daleko poza ramy polskiego rocka czy nowej fali, rozciągając się na całą paletę sztuk wizualnych.

Grzegorz Ciechowski

Artysta urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Od wczesnych lat interesował się muzyką, poezją i sztuką: grał na flecie i pianinie, występował w chórze. Jako flecista udzielał się w zespołach Nocny pociąg i Jazz Formation. Dostał się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym mieście wydał tom swoich wierszy. W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Po tym jak Castor opuścił grupę, jej liderem został Grzegorz Ciechowski a grupa zmieniła nazwę na: Republika. Artysta stworzył największe przeboje grupy: „Kombinat”, „Sexy Doll”, „Telefony” czy „Biała flaga”. Specyficzny klimat utworów, wraz z konsekwentnie zaplanowanym i realizowanym stylem zespołu, stwarzały u słuchaczy poczucie kontaktu z alternatywną rzeczywistością, tak odmienną od otaczającej ich szarości lat 80. ubiegłego wieku. Jak mówił sam Ciechowski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”:

„Republika miała być państwem-metaforą. Miejscem, w którym wszyscy ulegają pewnym mechanizmom, choć o tym zazwyczaj nie wiedzą. Tkwią w uśpieniu, które działa na nich jak hipnoza. Co więcej, chcą być w tym letargu. Myślę, że wielu ludzi identyfikowało się z taką formułą opisu naszego świata”.

Obywatel G.C.

W 1986 roku zespół się rozpadł, a Grzegorz Ciechowski skupił się na karierze solowej, występując jako „Obywatel G.C.”. W tym sąmym roku wydał solową płytę, zatytułowaną właśnie „Obywatel G.C.”. Pod tym szyldem gromadził różnych muzyków, reprezentujących nurt rockowy i jazzowy – grali z nim między innymi Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Jan Borysewicz i José Torres. Jako Obywatel stworzył wiele przebojów, wśród których można wymienić takie piosenki jak choćby: „Paryż-Moskwa 17.15”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Tak… tak… to ja!”. Ciechowski zakończył działalność „Obywatela G.C.” wraz z reaktywacją Republiki na początku lat 90.

Sprawdź też:

Grzegorz z Ciechowa

Lata 90. to nie tylko intensywny okres przypadający na działalność w reaktywowanej Republice. Grzegorz Ciechowski nigdy nie zamykał się ramach jednego projektu i zawsze szukał nowych środków artystycznego wyrazu. W 1996 roku zadziwił wszystkich wydaniem płyty „OjDADAna” jako „Grzegorz z Ciechowa”: była to wariacja na temat polskiej muzyki ludowej, z największym przebojem albumu: „Piejo kury, piejo”. Ciechowski na płycie połączył zupełnie na pozór do siebie nieprzystające elementy, takie jak ludowe przyśpiewki, muzykę gitarową oraz techno. Choć wielu krytyków oraz etnografów nie było zachwyconych tą mieszanką, to płyta znalazła wielu fanów i po latach jest powszechnie doceniana.

Ewa Omernik i nie tylko

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak wielu innym artystom Grzegorz Ciechowski pomagał w karierze. Wspierał między innymi Kayah, Katarzynę Groniec, Justynę Steczkowską i Marcina Rozynka. Pod pseudonimem Ewa Omernik napisał teksty utworów na debiutancką płytę Justyny Steczkowskiej „Dziewczyna Szamana” z przebojem tytułowym czy piosenką „Oko za oko, słowo za słowo”. Nie każdy wie również, że to właśnie Grzegorz Ciechowski jest autorem słów przeboju „Zostawcie Titanica” Lady Pank czy „Delfin” i „Ena” na płycie „Delfin” Krzysztofa Antkowiaka, kilku utworów na płycie „Głośny śmiech” Fiolki oraz wielu, wielu innych.

Zobacz więcej >