Dowiedz się, gdzie rosną najwyższe drzewa świata. Naukowcy w oparciu o dane zebrane przez NASA sporządzili wyjątkowo dokładną mapę.
Spis treści:
Naukowcy ze Szwajcarii, korzystając z danych zgromadzonych dzięki jednej z misji NASA sporządzili mapę pokazującą, gdzie rosną najwyższe drzewa na świecie oraz jak wiele z tych imponujących roślin znajduje się na terenach, w których przyroda jest chroniona.
Drzewo drzewu nierówne
Zdjęcie ilustrujące ten artykuł przedstawia mapę świata z zaznaczonymi na zielono zadrzewionymi obszarami. Intensywność zieleni zależy od wysokości występujących w danym miejscu drzew: od niewielkich sadzonek po prawdziwe olbrzymy mierzące ponad 50 metrów wysokości. Z mapy tej można dowiedzieć się, w których miejscach wyrastają największe drzewa. Niektóre lokalizacje okazały się bardzo zaskakujące.
Gdzie rosną najwyższe drzewa?
Tak jak można by się spodziewać, drzewa mierzące powyżej 50 metrów znajdują się wokół równika: w Amazonii, Afryce Centralnej oraz w Azji, a konkretnie – w Indonezji. Jednak okazuje się, że takie giganty wyrastają również poza tropikami. Takie przykłady to sięgające niemal 80 m kalifornijskie sekwoje, czy rosnące we wschodnich Himalajach (w Bhutanie) sosny osiągające podobną wysokość. Jednak te imponujące pomniki przyrody stanowią mniejszość w skali całego globu. Według danych zebranych przez zespół naukowców pod przewodnictwem Nico Langa z EcoVision Lab w Politechnice Federalnej w Zurychu, zaledwie 5% obszarów Ziemi było zadrzewionych roślinami wyższymi niż 30 m.
Jak powstała mapa najwyższych drzew?
Nico Lang, wraz ze swoimi współpracownikami Konradem Schindlerem i Janem Wegnerem stworzyli tę mapę na podstawie danych pozyskanych dzięki misji GEDI (Global Ecosystem Dynamics Investigation), prowadzonej przez NASA. Obserwacje w ramach GEDI prowadzono we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną za pomocą optyki zainstalowanej na satelitach Sentinel-2. Stworzono w ten sposób profil lidar powierzchni lądów. Posiadając dane z projektu GEDI naukowcy następnie wykorzystali zaawansowane modele wykorzystujące sztuczną inteligencję do oceny wysokości drzewostanu wystającego nad powierzchnię lądów w dowolnym miejscu na Ziemi. W uproszczeniu proces ten przebiegał następująco:
- komputer przeglądał miliony przykładów wzorów jasności w każdym pikselu obrazów dostarczanych przez satelity Sentinel-2;
- następnie algorytm otrzymywał wysokość drzewa w centralnym pikselu każdego przykładowego regionu, precyzyjnie zmierzoną za pomocą metody pomiaru odległości (lidar). W oparciu o tę informację algorytm sam uczył się, które inne obszary na zdjęciach wykazują podobną wysokość w przez określone wzory teksturalne i spektralne;
- kiedy już algorytm się sam wyszkolił w tej materii, prowadził dalsze obliczeniu już w oparciu o same optyczne dane ze zdjęć i obliczał wysokość korony drzew.
Czy te drzewa są chronione?
Podobnego rodzaju mapowanie Ziemi przeprowadzano już wcześniej, jednak obecna technologia i nowe podejście pozwoliły uzyskać naukowcom znacznie bardziej szczegółowy model. W tym przypadku rozmiar jednego piksela na wirtualnej mapie odpowiadał 10 metrom na Ziemi. Analizując pozyskane dane, szwajcarscy naukowcy dostrzegli, że zaledwie 34% najwyższego drzewostanu na naszej planecie (przekraczającego 30 m wysokości) rośnie w obszarach chronionych. Tego typu obserwacje mogą w przyszłości pomóc chronić ekosystemy przed dewastacją i dostarczać nowych, nieznanych wcześniej informacji.
Chcesz poznać tajniki technologii? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 16!
Może Cię zainteresować: