Muzyka, rytm, ekspresja twórcza w połączeniu z ciekawą historią to przepis na kinowy hit. Zobacz nasze zestawienie najlepszych filmów o tańcu.
Filmy o tańcu to oddzielna kategoria w hollywoodzkiej fabryce snów. Publiczność uwielbia oglądać zdolnych, młodych, pięknych tańczących ludzi. Nic więc dziwnego, że takich produkcji powstaje wiele. Mieliśmy już “Gorączkę sobotniej nocy” w rytmach disco, jak i “Step up” nawiązujący do kultury hip-hopowej. Każdy fan kina i tańca znajdzie coś dla siebie. Zobacz nasze zestawienie najlepszych filmów o tańcu.
Filmy o tańcu [top 10]
1. Dirty Dancing
Stany Zjednoczone, rok 1963. 17-letnia Frances (Jennifer Grey), nazywana przez bliskich Baby, wyjeżdża z rodzicami i siostrą na wakacje do ekskluzywnego ośrodka wczasowego. Poznaje tam atrakcyjnego instruktorów tańca Johnny’ego (Patrick Swayze), który od razu wpada jej w oko. Baby sądzi jednak, że nie ma szans, żeby się do niego zbliżyć. Wkrótce okazuje się, że taneczna partnerka Johnny’ego, Penny (Cynthia Rhodes) jest w ciąży. Frances pomaga jej zdobyć pieniądze na aborcję i staje przed szansą zastąpienia jej w konkursie tanecznym.
2. Step up – taniec zmysłów
Tyler (Channing Tatum) to chłopak z nizin, buntownik z najgorszej dzielnicy Baltimore, który codziennie balansuje na granicy prawa, a jedynym jego marzeniem jest wyrwanie się z dołującej rzeczywistości. Nora (Jenna Dewan) jest utalentowaną tancerką, dziewczyną z dobrego domu, która może sobie pozwolić na przywilej kształcenia się w elitarnej Akademii Muzyki i Tańca. Jedyne, co stoi jej na przeszkodzie na drodze do świetlanej przyszłości, to brak odpowiedniego partnera na zbliżającą się dyplomową prezentację. Na skutek kolejnego konfliktu z prawem, Tyler skazany zostaje przez sąd na prace społeczne w Akademii. Gniewny outsider z wiadrem i mopem w garści dziwnym zrządzeniem losu ujawnia swoje talenty taneczne przed Norą, która będąc pod wrażeniem popisów street dancera postanawia uczynić go swym partnerem w zbliżającym się przedstawieniu…
3. Honey
W rolę tytułowej “Honey” wciela się piękna Jessica Alba (w drugoplanowych rolach mamy za to zacne grono gwiazd hip hopu i R&B: między innymi Missy Elliott, Ginuwine oraz Tweet). Honey Daniels kocha taniec i chce być choreografem. W ciągu dnia pracuje w sklepie muzycznym, wieczorami w klubie, a w przerwach znajduje czas, by udzielać lekcji tańca hiphopowego dzieciakom w centrum kultury. Pewnego dnia dostaje szansę jedną na milion: znany reżyser proponuje jej udział w klipie, a potem posadę choreografki. Honey myśli, że spełniają się jej marzenia. Niestety czeka ją zimny prysznic.
4. W rytmie hip-hopu
Sara (Julia Stiles) jest zwykłą nastolatką z małego miasteczka z wielkim marzeniem: pragnie zostać światowej klasy baletnicą. Nagła śmierć matki niweczy te plany. Sara musi porzucić wielkie nadzieje i zamieszkać na przedmieściach Chicago z niemal obcym sobie ojcem (Terry Kinney). Jako biała dziewczyna w zdominowanej przez czarnych szkole, nie ma łatwego życia. Pocieszeniem dla niej jest przyjaźń z Chenille (Kerry Washington) i ambitnym bratem Derekiem (Sean Patrick Thomas). Pomiędzy Sarą i Derekiem rodzi się uczucie, ale romansu nie może zaakceptować ani ojciec dziewczyny, ani rodzina i środowisko chłopca. Młodzi ludzie stają w oko w oko z największym wyzwaniem swojego życia – jak pozostać wiernym swoim marzeniom na przekór przeciwnościom.
5. Flashdance
Osiemnastoletnia Alex (Jennifer Beals) pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka. W nocy dorabia jako tancerka w barze. Jej życie podporządkowane jest marzeniu o karierze primabaleriny. W dążeniu do realizacji wymarzonego planu Alex wspierana jest przez przyjaciółkę Hannę. Alex w końcu się udaje. Zostaje przyjęta do szkoły baletowej, dzięki pomocy szefa Hanny. Film pełen jest wspaniałych scen tanecznych, zrealizowanych perfekcyjnie z punktu widzenia choreografii, techniki tańca i montażu. Ścieżka dźwiękowa także nie zawodzi. Warto dodać, że tytułowa piosenka „Flashdance – What a Feeling” w 1984 roku zdobyła Oscara.
6. Gorączka sobotniej nocy
Zmysłowa i inteligentna gra Johna Travolty w roli niespokojnego Tony’ego Manero – sprzedawcy z Brooklynu w dzień i niekwestionowanego króla parkietu w nocy. W każdą sobotę Tony zakłada swoją koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie oraz buty na platformach i udaje się do jedynego miejsca, gdzie uważany jest za Boga, a nie zwykłego, młodego mężczyznę. Ale w ciemności, z dala od migających świateł i pełnej przepychu zabawy, rozgrywa się tragedia pełna rozczarowań, przemocy i smutku. „Gorączka sobotniej nocy” to film, który wyznaczył trendy ówczesnego pokolenia w muzyce i modzie. To potężna i prowokująca tragedia życia miejskiego o uniwersalnym znaczeniu, tak w roku 1977, jak i dziś.
7. Czarny łabędź
Nowojorska opera wystawia najsłynniejszy na świecie balet Jezioro łabędzie. Reżyser Thomas Leroy decyduje się na zastąpienie dotychczasowej primabaleriny młodszą baletnicą Niną (Natalie Portman), która mieszka wraz ze swoją despotyczną matką Ericą, byłą tancerką zespołu. Koncepcja reżyserska zakłada granie przez primabalerinę dwóch ról: niewinnej Białej łabędzicy oraz zmysłowej Czarnej łabędzicy. Nieoczekiwanie Ninie wyrasta bardzo utalentowana konkurentka Lily (Mila Kunis). Nina idealnie pasuje do Białej łabędzicy, natomiast Lily stworzona jest do roli Czarnej łabędzicy. Pomiędzy dziewczynami rodzi się rywalizacja. Nina powoli odkrywa ciemne strony swojego charakteru, które umacniają ją w przekonaniu, że dzięki nim może lepiej zagrać Czarnego Łabędzia.
8. Billy Elliot
Billy Elliot to 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. By wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu. Jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego, gdzie okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?
9. Chicago
Roxie Hart (Renée Zellweger), niewinna dziewczyna, która wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca jest olśniona możliwościami, które zdaje się obiecywać miasto wiatrów. Jedynym marzeniem Roxie jest pójść w ślady Velmy Kelly – gwiazdy wodewilu. Marzenie Roxie wydaje się bliskie spełnienia gdy, nieoczekiwanie, obie damy lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw. Podczas kiedy Roxie przebywa w więzieniu, znany adwokat Billy Flynn zgadza się na podjęcie jej sprawy i pokierowaniem jej kariery za godziwym wynagrodzeniem. Roxie rozkwita pod okiem swojego mentora, ale sprytna panna Kelly szykuje dla naszej bohaterki niespodziankę w drugiej odsłonie dramatu…
10. Deszczowa piosenka
Don Lockwood (Gene Kelly), gwiazdor filmu niemego, umykając przed tłumem natrętnych fanów, wskakuje do samochodu Kathy Selden (Debbie Reynolds), początkującej aktorki. Gdy wkrótce spotyka ją w studiu, zakochuje się w niej. Władze wytwórni, dla której pracują Don i Lina Lamont (Jean Hagen), muszą z konieczności nakręcić film dźwiękowy. Ale nakręcone sceny nie zyskują uznania z powodu okropnego akcentu Liny i rozmaitych problemów technicznych. By uratować film, Don i jego przyjaciel Cosmo Brown (Donald O’Connor) postanawiają przerobić go na musical, w którym głos Liny zastąpiono by głosem Kathy.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Zobacz też: