Fałszywe e-maile „Wyciąg okresowy”. Lepiej uważać - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Fałszywe e-maile „Wyciąg okresowy”. Lepiej uważać

Fałszywe e-maile „Wyciąg okresowy”. Lepiej uważać

,

Przestępcy podszywają się pod PKO Bank Polski i rozsyłają e-maile, które w tytule mają „Wyciąg okresowy”. Niestety, mają też niebezpieczny załącznik.

E-maile z wyglądu przypominają wiadomość z banku. Jednak niebezpieczny jest załącznik do tej wiadomości. Ma on rozszerzenie .rar i zawiera złośliwe oprogramowanie.

Co robić, jeśli otrzymamy taki e-mail?

Najlepiej w ogóle nie otwierać takiego e-maila. Jeśli zauważy się taką podejrzaną wiadomość, najlepiej nie otwierając go, oznaczyć go w skrzynce odbiorczej jako spam lub wiadomości śmieci, lub podejrzany.  W ten sposób e-mail zostanie usunięty ze skrzynki odbiorczej, a jednocześnie dostawca poczty internetowej zostanie poinformowany, że wiadomość ta została zidentyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna. .Jeśli jednak przypadkiem go otworzymy, to pod żadnym pozorem nie należy klikać w linki w takich wiadomościach ani nie otwierać załączonych plików. Grozi to zainfekowaniem komputera, a w efekcie można utracić kontrolę nad swoim kontem bankowym i stracić pieniądze.

Rozsyłanie fałszywych e-maili to rodzaj phishingu, czyli jednej z najpopularniejszych metod oszustwa w internecie. Przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Jak może wyglądać taka fałszywa wiadomość?

PKO Bank Polski opublikował na swojej stronie internetowej taki fałszywy e-mail.

Przykład fałszywego e-maila opublikowany na stronie PKO BP
Przykład fałszywego e-maila opublikowany na stronie PKO BP

Gdzie i jak można zgłaszać otrzymanie podejrzanych e-maili?

Zgłaszanie tego typu oszustw jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy tylko zapisać podejrzaną wiadomość do pliku .eml i wejść na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska (https://incydent.cert.pl/). Nie trzeba nawet podawać swoich danych. Poprzez tę stronę można także zgłaszać inne cyberprzestępstwa – fałszywe sklepy internetowe, strony ze złośliwym oprogramowaniem itp.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >