Ewangelia na 3 marca 2023 roku. Poznaj Słowo Boże na dziś – wyjaśniamy, jakie nauki możemy czerpać z Nowego Testamentu w codziennym życiu.
Prezentujemy pierwsze czytanie i Słowo Boże na dziś. Do refleksji i zadumy.
Ewangelia na dziś
Pierwsze czytanie (Ez 18, 21-28)
Czytanie z Księgi proroka Ezechiela
Tak mówi Pan Bóg:
«Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegłby wszystkich moich ustaw i postępował według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: nie będą mu policzone żadne grzechy, jakie popełnił, lecz będzie żył dzięki sprawiedliwości, z jaką postępował. Czyż tak bardzo miałoby mi zależeć na śmierci występnego – mówi Pan Bóg – a nie raczej na tym, by się nawrócił i żył?
A gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, naśladując wszystkie obrzydliwości, którym się oddaje występny, czy taki będzie żył? Żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu policzony, ale umrze on z powodu nieprawości, której się dopuszczał, i grzechu, który popełnił.
Wy mówicie: „Sposób postępowania Pana nie jest słuszny”. Słuchaj jednakże, domu Izraela: Czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne?
Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze».
Ewangelia (Mt 5, 20-26)
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».
Co warto wiedzieć
Ewangelie kanoniczne wchodzą w skład Nowego Testamentu. Za natchnione uznaje się cztery z nich:
- Ewangelia według św. Marka
- Ewangelia według św. Mateusza
- Ewangelia według św. Łukasza
- Ewangelia według św. Jana
Każda z nich objaśnia wiernym zasady wiary chrześcijańskiej i przeprowadza własną myśl teologiczną. W kościołach katolickich każdego dnia jest czytana (na każdy dzień przypada inny fragment, z którego płyną nauki dla wiernych). Jeśli wierny nie może danego dnia uczestniczyć we wszy świętej, może samemu przeczytać fragment przypisany do danego dnia, dzięki czemu nieprzerwanie będzie mieć kontakt ze Słowem Bożym. Obszerne fragmenty na każdy dzień dostępne są w internecie, w różnego rodzaju serwisach katolickich. Można również sięgnąć po nie samemu – otwierając Nowy Testament w swoim domu – znajdziemy tam odpowiednie fragmenty na każdy dzień roku.
Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!
Czytaj też: