Elżbieta II zmieniła plany na Boże Narodzenie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Elżbieta II zmieniła plany na Boże Narodzenie

Elżbieta II zmieniła plany na Boże Narodzenie

Elżbieta II i książę Filip z powodu koronawirusa pozostaną na święta na zamku w Windsorze. Po raz pierwszy od 32 lat nie pojadą na Boże Narodzenie do wiejskiej posiadłości Sandringham.

Elżbieta II i jej 99-letni małżonek, książę Filip przyzwyczaili już Brytyjczyków, że każde Boże Narodzenie i Nowy Rok spędzają w wiejskiej posiadłości Sandringham. W przeszłości rodzina królewska spędzała święta w zamku w Windsorze. Zmieniła ten zwyczaj w 1988 roku na czas remontu zamku. Jednak pożar w Windsorze w 1992 roku zmienił te plany i tak świąteczną siedzibą królowej stało się Sandringham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii.

W okresie świątecznym do Sandringham przyjeżdżały tysiące ludzi, aby z bliska popatrzeć na rodzinę królewską. Elżbieta II co roku uczestniczyła w mszy bożonarodzeniowej w miejscowym kościele św. Marii Magdaleny. Tradycją było, że rodzina królewska szła do kościoła na piechotę, mijając ludzi, którzy chcieli ją zobaczyć. Jednak ostatnio 94-letnia królowa została przewieziona samochodem. Służby Pałacu Buckingham nie ujawniły jeszcze, czy w tym roku królowa weźmie udział w mszy w Windsorze.

Pragmatyczna decyzja królowej

„Po rozważeniu wszystkich stosownych rad, królowa i książę Edynburga zdecydowali, że w tym roku spędzą spokojne Boże Narodzenie w Windsorze” – poinformowała rzeczniczka Pałacu Buckingham. Po wybuchu epidemii Elżbieta II i książę Filip przenieśli się do zamku w Windsorze i większość obowiązków wykonuje zdalnie. Była to decyzja pragmatyczna, ponieważ w czasie epidemii koronawirusa zamek jest bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham w Londynie z racji mniej licznego personelu.

W zeszłym tygodniu brytyjski rząd ogłosił poluzowanie restrykcji epidemicznych na okres Bożego Narodzenia. Od 23 do 27 grudnia Brytyjczycy będą mogli tworzyć „bańki bożonarodzeniowe”, w ramach których trzy gospodarstwa domowe będą mogły razem spędzać Boże Narodzenie. Dotyczy to zarówno wspólnego przebywania w domu, jak i spotkań na otwartym powietrzu oraz uczestniczenia w nabożeństwach.

Kogo Elżbieta II zaprosi do swojej „bańki” na Boże Narodzenie?

Media spekulują, z kim Elżbieta II spędzi święta w ramach swojej „bańki”. Stacja Sky News donosi, że najprawdopodobniej w święta królową i jej męża odwiedzi ich najstarszy syn, książę Karol wraz z księżną Camillą. Inne źródła z kolei przypuszczają, że Elżbieta II może stworzyć swoją „bańkę” ze swoimi wnuczkami – księżniczką Eugenią, która niebawem spodziewa się dziecka, i księżniczką Beatrice, która niedawno wzięła ślub.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >