Elżbieta II poczeka na swoją kolej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Elżbieta II poczeka na swoją kolej

Elżbieta II poczeka na swoją kolej

,

We wtorek w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się wielka akcja masowych szczepień na koronawirusa. Spekulowano, że królowa Elżbieta zdecyduje się zaszczepić w pierwszej kolejności, jednak monarchini postanowiła zaczekać na swoją kolej.

Według dawno już opracowanego planu szczepień w Wielkiej Brytanii 94-letnia królowa Elżbieta i jej 99-letni mąż, książę Filip mają być zaszczepieni w drugiej kolejności. Jako pierwsi szczepieniami na koronawirusa mieli być objęci pensjonariusze domów opieki oraz pracownicy tych placówek, a następnie wszystkie osoby w wieku 80 lat i starsze oraz wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej i społecznej.

Okazało się jednak, że ze względów logistycznych szczepienie na koronawirusa mieszkańców domów opieki i ich opiekunów nie rozpocznie się przez kolejne dwa tygodnie. Zatem od wtorku będzie szczepiony personel medyczny oraz osoby w wieku powyżej 80 lat, które zgłoszą się do jednego ze szpitali biorących udział w akcji.

Stąd spekulacje mediów, że królowa Elżbieta i książę Filip jako osoby w bardzo zaawansowanym wieku mogą zgłosić się do wcześniejszego szczepienia. Rzecznik Pałacu Buckingham zapytany o pogłoski, że 94-letnia królowa i 99-letni książę Edynburga otrzymają szczepionkę w ciągu kilku tygodni i podadzą ten fakt do wiadomości publicznej, powiedział: „Decyzje medyczne są osobiste i nie będziemy tego komentować”. Jednak źródła pałacowe podają, że królowa Elżbieta zdecydowała, iż poczeka na swoją kolej i zaszczepi się po pensjonariuszach domów opieki, zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Królowa nie chciała być traktowana priorytetowo. Podkreślają przy tym, że mimo iż szczepienie na koronawirusa jest „osobistą decyzją” i „prywatną sprawą”, monarchini z pewnością powiadomi społeczeństwo, że otrzymała szczepionkę . Media przypuszczają, że królowa jako przeciwniczka ruchów antyszczepionkowych będzie chciała dać przykład Brytyjczykom i zachęcić jak najwięcej osób do przyjęcia szczepionki.

Królowa Elżbieta ze względu na swój wiek spędziła większość pandemii w izolacji na zamku w Windsorze i w tym roku po raz pierwszy od 32 lat zrezygnuje z wyjazdu na święta Bożego Narodzenia do wiejskiej posiadłości Sandringham.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >