Zmarła Elżbieta II. Miała 96 lat. Poznaj sylwetkę brytyjskiej królowej – drugiej najdłużej panującej monarchini w historii ludzkości.
Spis treści:
Monarchą, który najdłużej w historii sprawował swoją funkcję, był król Ludwik XVI, który zasiadał na francuskim tronie przez 72 lata i 110 dni (w latach 1643-1715). Elżbieta II była najdłużej panującą brytyjską monarchinią i rządziła krajem ponad 70 lat. Niepokojące doniesienia o gwałtownie pogarszającym się stanie zdrowia monarchini pojawiły się w czwartek. W kolejnych godzinach pojawiły się informacje, że Elżbieta II umiera, a na spotkanie z nią ściągają do Szkocji członkowie rodziny. W czwartek wieczorem oficjalnie potwierdzono informację, że Elżbieta II zmarła w królewskiej posiadłości Balmoral. Wdrożona została procedura znana jako operacja London Bridge. Informacja o śmierci królowej zostaje wówczas przekazana za pośrednictwem bezpiecznych łączy najważniejszym brytyjskim urzędnikom w tym osobie piastującej stanowisko premiera – podaje się wówczas hasło „London Bridge is down”. Następnie zostaje uruchomiona procedura przekazania królewskiej władzy. Następcą brytyjskiego tronu stał się syn Elżbiety II, Karol – książę Walii.
Urodzona królowa
Elizabeth Alexandra Mary, czyli późniejsza Elżbieta II, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku o godzinie 2:40 rano. Była pierwszym dzieckiem Księżnej i Księcia Yorku – późniejszych króla Jerzego VI i Królowej Elżbiety. Została ochrzczona w prywatnej kaplicy w Pałacu Buckingham 29 maja tego roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa, rozpoczęła służbę publiczną w brytyjskiej Pomocniczej Służbie Terytorialnej, jednak większość wojny spędziła na Zamku w Windsorze. W ponurych latach wojennych podczas Świąt Bożego Narodzenia, aby rozweselić domowników, Elżbieta wraz ze swoją siostrą, księżną Małgorzatą Rose oraz dziećmi pałacowej służby i pracowników urządzały wspólnie pantomimę i zabawne przedstawienia.
Podobnie jak inne dzieci majętnych Brytyjczyków, również przyszła królowa odebrała za młodu staranną, prywatną edukację, którą zapewniono jej królewskich pałacach. Uczyła się między innymi historii konstytucyjnej oraz prawa, co miało jej pomóc w objęciu w przyszłości królewskich obowiązków. Religii uczył jej Arcybiskup Canterbury. Uczyła się też języków, w tym francuskiego, z którym kontakt miała dzięki francuskojęzycznym guwernantkom z Francji i Belgii. Dzięki temu królowa może bez tłumaczy swobodnie porozumiewać się z przedstawicielami państw francuskojęzycznych oraz Kanady. Ponadto uczyła się muzyki, jazdy konnej oraz pływania (w wieku 13 lat zwyciężyła w zawodach o Dziecięcą Tarczę London’s Bath Club.
Królowa Elżbieta II
W 1947 roku wyszła za mąż za Filipa Mountbattena – byłego księcia Grecji i Danii. Po raz pierwszy spotkali się podczas ślubu kuzynki księcia Filipa, Mariny – księżnej Kentu, w 1934 roku. 9 czerwca 1947 roku ogłoszono ich zaręczyny a już 20 listopada tego samego roku wzięli ślub w Westminster Abbey. Ponieważ wciąż był to okres, w którym Wielka Brytania dopiero podnosiła się wojennych strat, ślub był raczej skromny a panna młoda – tak jak inne Brytyjki w tym czasie – musiała zbierać bony odzieżowe by kupić suknię. Elżbieta i Filip tworzyli zgodne, szanowane przez wszystkich Anglików małżeństwo przez 73 lata, do śmierci Filipa w kwietniu 2021 roku. Wspólnie doczekali się czworga dzieci: Księcia Walii Karola, Księżnej Anny, Księcia Yorku Andrzeja oraz Księcia Edwarda, hrabiego Wessex.
Po śmierci ojca 6 lutego 1952 roku, mająca wówczas 25 lat Elżbieta stała się królową łącznie 7 państw Wspólnoty Commonwealth: Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Pakistanu, Republiki Południowej Afryki, Sri Lanki (wówczas Cejlonu) oraz Wielkiej Brytanii. Przez ponad 70 lat sprawowania monarszej funkcji cieszy się wśród brytyjskich poddanych niesłabnącym poparciem, podobnie jak reszta rodziny królewskiej, której nie zaszkodziły liczne skandale i kontrowersje. Wiadomo było, ze zawsze poddani mogą liczyć na spokój i opanowanie królowej, nawet w najtrudniejszych dla kraju i społeczeństwa sytuacjach.
Miłość do zwierząt i nie tylko
Elżbieta II od dziecka uwielbia konie. Co roku kibicowała w Derby w Epsom, a także podczas innych klasycznych wyścigów konnych, takich jak Ascot. Hodowała konie, również takie które brały udział w wyścigach i niejednokrotnie je wygrywały: w 1957 roku cztery jej konie zwyciężył podczas tygodnia zawodów organizowanych w Ascot. Królowa uwielbiała też wiejskie spacery oraz towarzystwo swoich psów. Na swoje 18. urodziny otrzymała psa rasy corgi o imieniu Susan i od tamtej pory corgi była ulubiona psią rasą Elżbiety II. Nie każdy wie, że brytyjska królowa uwielbiała też wiejskie szkockie tańce. Każdego roku, kiedy przebywała w zamku Balmoral, urządzała przyjęcia dla sąsiadów, służby i pracowników, podczas których tańczyła wspólnie z gośćmi tańce znane jako Gillies’ Balls.
Panowanie jedyne w swoim rodzaju
Wieloletnie rządy Elżbiety II zapisały się w historii Wielkiej Brytanii z wielu powodów. Była światkiem zmian zachodzących na świecie, uwalniania się kolejnych państw spod brytyjskiej okupacji oraz zmian zachodzących w obrębie brytyjskiego społeczeństwa. W każdej sytuacji starała się być dla Brytyjczyków opoką i symbolem trwałości państwowości. 9 września 2015 roku stała się najdłużej rządzącym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. 6 lutego 2017 roku stała się pierwszym brytyjskim monarchą, który mógł świętować Szafirowy Jubileusz, czyli 65 lat sprawowania władzy. W 2022 roku była pierwszą Brytyjką w historii, która celebrowała Platynowy Jubileusz, oznaczający 70 lat na tronie. Z tej okazji królowa odnowiła przysięgę, którą złożyła kiedy świętowała swoje 21. urodziny: w 1947 roku obiecała, że całe swoje życie poświęci służbie krajowi. Słowa dotrzymała.
Zobacz też:
Szukasz więcej informacji? Włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.