Earendel - najdalsza gwiazda dostrzeżona przez ludzkość - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Earendel – najdalsza gwiazda dostrzeżona przez ludzkość

Earendel – najdalsza gwiazda dostrzeżona przez ludzkość

Poznaj Earendel – najdalej położoną od Ziemi gwiazdę, jaką dostrzegła ludzkość. Dowiedz się, w jaki sposób jej wykrycie stało się możliwe.

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba (JWST) naukowcom udało się zaobserwować najodleglejszą od Ziemi gwiazdę. Stało się to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak naukowcy obsługujący teleskop Webba ogłosili, że taki obiekt istnieje w kosmosie (miało to miejsce w marcu). Gwiazdę nazwano Earendel, na cześć postaci z „Władcy Pierścieni”.

Gdzie jest Earendel?

Dostrzeżona dzięki teleskopowi Webba gwiazda znajduje się 12,9 mld lat świetlnych od Ziemi i jest najdalej położonym obiektem, który udało się zaobserwować – twierdzi amerykańska agencja kosmiczna NASA. Poprzedni „rekordzista” – olbrzymia gwiazda „Ikar” – znajduje się w odległości 9 mld lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Cetus, której nie da się dostrzec z Ziemi gołym okiem. WHL0137-LS, znana również jako Earendel, jest obiektem, który istniał już w pierwszym miliardzie lat od narodzin Kosmosu – to najdalej położona od nas gwiazda, jaką dotąd udało się odkryć. Według naukowców masa obiektu jest 50 razy większa od naszego Słońca i jest on miliony razy jaśniejszy. Mimo tak gigantycznych rozmiarów i ogromnej jasności dostrzeżenie go z tej odległości nie byłoby możliwe bez pomocy naturalnego „szkła powiększającego”, jakim jest gromada galaktyk WHL0137-08 znajdująca się między Ziemią a Earendel. Ogromna masa tych galaktyk powoduje zakrzywienie światła, tworząc naturalną lupę, która powiększa światło pochodzące z obiektów znajdujących się za nimi. Dzięki temu ta gwiazda mogła zostać dostrzeżona.

Webb – kosmiczny teleskop i jego możliwości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu, jakie ludzkość wysłała w przestrzeń kosmiczną. Warty 10 mld dolarów kosmiczny teleskop składa się z 18 pokrytych złotem heksagonalnych luster, które razem tworzą zwierciadło o powierzchni 6,5 m². Dzięki temu ma około sześciokrotne większe możliwości obserwacyjne niż jego poprzednik, teleskop Hubble’a. Webb posiada osłonę słoneczną wielkości kortu tenisowego oraz ma na pokładzie bardzo czułe instrumenty naukowe, które umożliwiają zdefiniowanie składu chemicznego innych planet oraz określenie, czy są one zdatne do życia. JWST został zaprojektowany tak, żeby mógł jak najlepiej zbadać pierwsze gwiazdy i galaktyki, które mogły powstać tuż po Wielkim Wybuchu (czyli w ciągu pierwszych kilkuset milionów lat), formującym cały Wszechświat jaki znamy obecnie. Webb jest wspólnym dziełem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. W pracach nad teleskopem brali udział uczeni z ponad 300 uniwersytetów, firm i organizacji z łącznie 14 państw. Webb znajduje się około 1,5 mln kilometrów od Ziemi, orbitując wokół Słońca. Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się teleskop, NASA udostępniło narzędzie śledzące jego pozycję w kosmosie, które można sprawdzić pod tym adresem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń i tego, jak z nich korzystać? Słuchaj programu „Technicznie proste” na antenie Radia Pogoda codziennie po godz. 16!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Może Cię zaciekawić:

Zobacz więcej >