Dziwne zjawiska pogodowe i ich niezwykłe nazwy [TOP 10] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dziwne zjawiska pogodowe i ich niezwykłe nazwy [TOP 10]

Dziwne zjawiska pogodowe i ich niezwykłe nazwy [TOP 10]

Sprawdź naszą listę niezwykłych zjawisk pogodowych i dowiedz się jak się nazywają. Przedstawiamy niecodzienne, czasami zaskakujące pozycje.

Poniżej prezentujemy różne zachodzące w przyrodzie anomalie. Niektóre z nich mają naprawdę ciekawe nazwy. Oto niektóre z nich.

Biała tęcza

„Zwykła”, kolorowa tęcza to piękne zjawisko pogodowe, które każdy z nas miał wielokrotnie okazję podziwiać. Nie każdy jednak wie, że istnieje również tęcza pozbawiona kolorów. Występuje ona w trakcie mgły – wieczorami lub rano, kiedy promienie słoneczne padają na unoszące się w powietrzu krople wody pod mniejszym kątem. W dodatku biała tęcza powstaje wtedy, kiedy krople wody mają rozmiar nie mniejszy niż 0,02 mm.

Chmury soczewkowate

Te niezwykle widowiskowe chmury (altocumulus lenticularis) powstają na dużych wysokościach i przybierają kształt soczewki – stąd ich nazwa. Często układają się warstwami a zdarzało się, że były brane za UFO, jednak – choć niezwykłe – jest to całkowicie naturalny twór natury.

Czerwone duchy

To coś więcej niż „zwykłe” błyskawice. Występują one w wyższych warstwach atmosfery ziemskiej – około 50-90 km nad powierzchnią ziemi. Są to rozbłyski zimnej plazmy powyżej chmur burzowych, jednak trudno je zaobserwować i jest to wciąż bardzo słabo zbadany fenomen.

Ognie świętego Elma

Pojawiają się zazwyczaj jako zapowiedź mającej wkrótce nastąpić burzy. Wyglądają jak świetlne obiekty pojawiające się na masztach żaglowców, gałęziach drzew i skałach. Nazwę nadali im marynarze, którzy wierzyli, że ich pojawienie się oznacza, że zbliżająca się burza nie będzie zbyt silna (św. Elmo miał nigdy nie bać się piorunów).

Piaskowe diabły (dust devils)

Znane też jako wiry piaskowe albo „wirujący derwisze” są to kolumny szybko obracającego się powietrza, przypominające niewielkie tornado i zasysające pustynny piasek. Mają niewielką średnicę, sięgającą 2-3 metrów i nie są zbyt groźne, ale na pewno są widowiskowe.

Poranna chwała (morning glory)

Ten rzadko występujący rodzaj chmur wygląda jak długie, proste wały chmur długie nawet na około 1000 km. Powstaje na granicy zimnego frontu, kiedy prąd zstępujący wypiera ciepłe, wilgotne powietrze. Takie wały chmur wiszą stosunkowo nisko i tworzą niezwykły spektakl na niebie.

Latarnia Maracaibo

Zjawisko występujące w Wenezueli, w miejscu gdzie rzeka Catatumbo uchodzi do jeziora Maracaibo, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Są to niezwykle silne, długotrwałe i masowe wyładowania atmosferyczne. Występują na ograniczonym obszarze, ale są ekstremalnie silne i długie – często trwają nawet 10 godzin dziennie! Te niezliczone pioruny powstają gdy wilgotne masy powietrza napływającego znad Karaibów zderzają się z zimnym powietrzem spływającym z Andów. Ta mieszanka „podpalana” jest od dołu w wyniku emitowanego z jeziora metanu.

Wędrujące kamienie

Przez długie lata zastanawiano się, w jaki sposób kamienie na pustynnych terenach przemieszczają się, bez żadnej ludzkiej i zwierzęcej interwencji. Najsłynniejsze zjawisko tego typu występuje w Racetrack Playa w Dolinie Śmierci w USA. Ostatecznie okazało się, że kamienie wędrują wówczas, kiedy zachodzi rzadkie połączenie kilku zjawisk: wypełnienie terenu wodą, która zamarza w nocy, a następnie wiatr popycha kamienie „wędrujące na tafli topniejącego lodu, który po stopieniu zostawia je w miejscu.

Pioruny wulkaniczne

Kiedy dochodzi do erupcji wulkanu, znajdujące się powietrzu gazy i pyły mogą jonizować powietrze i doprowadzić do silnych wyładować atmosferycznych w okolicy eksplozji. Pioruny wulkaniczne mogą wydobywac się z krateru wulkanu albo tworzyć się w chmurach tworzonych w wyniku erupcji.

Pączki śnieżne

Tworzą się, gdy tocząca się po ośnieżonym zboczu śnieżna kula spada z wysokości na pokrywę śnieżną. W określonych warunkach atmosferycznych środek takiej grudy śniegu może się zapaść, tworząc coś, co z wyglądu przypomina oponę samochodową albo typowe amerykańskie pączki z dziurką.

Szukasz więcej informacji? Włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >