Dżem truskawkowy - jak zrobić? [PRZEPISY]
Strona główna » Dżem truskawkowy – jak zrobić? [PRZEPISY]

Dżem truskawkowy – jak zrobić? [PRZEPISY]

,

Dżem truskawkowy to dobry pomysł na zagospodarowanie nadmiaru tych owoców. Dowiedz się, jak go zrobić na różne sposoby.

Dżem truskawkowy – właściwości

Truskawki same w sobie są zdrowe i dżem z nich zrobiony pozwala zachować wiele walorów tych owoców. Przede wszystkim jest bogaty w witaminę C, która wzmacnia odporność i działa przeciwzapalnie. Truskawki w dżemie zachowują bogactwo witamin z grupy B, a także wapń, fosfor, żelazo i magnez. Dżem robiony domowym sposobem będzie pozbawiony dodatków konserwujących i wypełniaczy, warto więc zrobić latem zapasy na zimę. Tym bardziej, że oprócz tego, że jest zdrowy jest również pyszny.

Przepis babci na dżem truskawkowy

Nasze babcie robiły dżemy po to, żeby wykorzystać niezbyt „ładne” truskawki i aby zrobić zapasy na zimę. Każda gospodyni miała swój przepis, ale najważniejsze jest to, że w skład każdego z nich wchodziły najprostsze produkty, bo na rynku nie było żadnych „polepszaczy”. Co przygotować na dżemy według przepisu babci? Podajemy składniki na dżem z kilograma truskawek, przy większej ilości wystarczy je pomnożyć.

  • około 5 nie za dużych słoiczków (dżemy bez konserwantów musi być szybko zjedzony!)
  • kilogram truskawek – nie muszą być piękne
  • 300 – 500 gram cukru (w zależności od tego, na ile słodki chcemy mieć dżem)
  • sok z jednej cytryny

Truskawki myjemy, obieramy z szypułek i kroimy na części. Można ich też nie kroić wcale lub zblendować – w zależności od tego, do jakiego stopnia lubimy owoce w dżemie. W dużym garnku przesypujemy na przemian warstwę truskawek i cukru, całość odstawiamy na noc do lodówki, aby owoce puściły soki. Rano dodajemy sok z cytryny, podgrzewamy na ogniu i gotujemy od półtorej godziny do dwóch. Masa truskawkowa powinna cały czas nieco bulgotać, co jakiś czas trzeba ją zamieszać, aby nie przywarła do dna garnka. Dżem gotujemy do konsystencji, która będzie nam odpowiadać, ale nie krócej niż godzinę. Im dłuższe gotowanie tym bardziej gęsty dżem. Gorącą masę przekładamy do słoików, które zakręcamy i stawiamy do góry dnem, przykrywając ściereczką.

Co to jest żelfix

Żelfix to rozwiązanie na przetwory dla osób, które nie mają czasu na długie stanie przy kuchni. Zawiera cukier i pektyny, czyli naturalne substancje żelujące. Oprócz tego zawiera też kwas cytrynowy i konserwanty – i to one wzbudzają najwięcej kontrowersji. Są różne rodzaje konserwantów – wybierzmy taki żelfix, który będzie miał raczej kwas sorbowy niż benzoesan sodu, który może być przyczyną alergii. Oprócz oszczędności czasu inną zaletą żelfixu jest to, że dzięki krótkiemu gotowaniu owoce zachowują więcej witamin. Są różne oznaczenia żelfixów – 2:1, 3:1, 2,5:1. Te liczby oznaczają proporcję owoców do cukru. I tak 2:1 oznacza, ze na dwa kilogramy truskawek dodajemy kilogram cukru. Możemy wybrać taki żelfix, z którego dżem będzie nam bardziej odpowiadał smakowo oraz kalorycznie.

Dżem truskawkowy z żelfixu

Owoce myjemy i obieramy z szypułek. Wsypujemy je do garnka, mogą być pokrojone lub zblendowane, dodajemy żelfix, zagotowujemy stale mieszając. Dodajemy cukier w proporcjach podanych na opakowaniu żelfixu, stale mieszając doprowadzamy do wrzenia i tak gotujemy 3 – 5 minut. Gorący mus przekładamy do słoików, które ustawiamy do góry dnem.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

ZOBACZ TEŻ

Zobacz więcej >