Dwie rodziny w jednym domu to podwójny dodatek węglowy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dwie rodziny w jednym domu to podwójny dodatek węglowy

Dwie rodziny w jednym domu to podwójny dodatek węglowy

3 listopada zmieniła się ustawa o dodatku węglowym. Teraz jeden dom może dostać podwójny dodatek węglowy, ale dzieje się tak pod pewnymi warunkami. Sprawdź, jakimi.

Dodatek węglowy – komu się należy?

Wniosek o dodatek węglowy mogą składać osoby, w których domach podstawowym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jest to, że wcześniej te osoby zadeklarowały w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że ich gospodarstwo domowe jest ogrzewane w takie właśnie sposób. 

Będzie podwójny dodatek węglowy

Ustawa o dodatku węglowym ulega ciągłym zmianom. Do niedawna było tak, że jeden dodatek przypadał na jeden adres i jeden piec. Nie miało znaczenia to, ile rodzin zamieszkiwało dom. 3 listopada rząd wprowadził zmiany w ustawie, które pozwalają na to, aby uzyskać podwójny dodatek węglowy. Należy się on wtedy, kiedy jeden dom zamieszkują dwie rodziny, które prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe. Oznacza to, że każda rodzina ma swoją wydzieloną część z kuchnią, łazienką i pokojami. Nie jest warunkiem koniecznym, aby każda rodzina posiadała swój własny kocioł na paliwo stałe czy też oddzielny licznik. Natomiast każde gospodarstwo domowe musi składać oddzielne deklaracje śmieciowe i regularnie opłacać ich wywóz.

Wywiad środowiskowy

Każda rodzina, która złoży wniosek o dodatek węglowy musi się liczyć z tym, że jej dom odwiedzą urzędnicy z urzędy gminy, do której należy dom. W ramach wywiadu środowiskowego będą oni sprawdzać, ile gospodarstw domowych funkcjonuje w danym budynku i czy są one niezależne.

Do kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatki węglowe mogą składać te rodziny, których wcześniejsze wnioski zostały odrzucone ze względy na to, że inna rodzina zamieszkująca ten sam adres dostała dodatek węglowy. Dotyczy to również gospodarstw domowych, które takich wniosków nie składały i co ważne- nie ma wtedy konieczności składania deklaracji CEEB, zrobi to za nas gmina. Wnioski o drugi dodatek dla tego samego adresu można składać tylko do 30 listopada, a więc czasu nie zostało zbyt wiele. Przypomnijmy – wysokość dodatku węglowego to 3000 zł, pieniądze są bezzwrotne i niezależne od dochodów rodziny.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >