Dopłaty do prądu 2022 – jak złożyć wniosek, jakie spełnić warunki i komu przysługują? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dopłaty do prądu 2022 – jak złożyć wniosek, jakie spełnić warunki i komu przysługują?

Dopłaty do prądu 2022 – jak złożyć wniosek, jakie spełnić warunki i komu przysługują?

Dowiedz się, jak uzyskać dopłaty do prądu w 2022 roku. Wyjaśniamy, kto ma do nich prawo oraz jaka jest wysokość tego świadczenia.

Choć istnieją sposoby na oszczędne gospodarowanie energią elektryczną, to jednak mogą one nie wystarczyć, żeby zmniejszyć obciążenia powodowane przez postępujące podwyżki cen. Na szczęście jest jeszcze jedna możliwość zmniejszenia obciążeń: dopłaty do prądu 2022. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, aby zrekompensować Polakom rosnące koszty energii elektrycznej, cen gazu i żywności, rząd przygotował dodatek osłonowy. Ma on ulżyć tym osobom, dla których wysokie ceny energii są szczególnie dotkliwe.

Komu przysługuje ulga za energię elektryczną

Przygotowany przez rząd dodatek osłonowy obejmuje – według rządowych wyliczeń – około 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi niemal połowę wszystkich polskich gospodarstw. Przysługuje on tym gospodarstwom, które legitymują się określonymi dochodami. I tak:

  • mogą ją otrzymać gospodarstwa jednoosobowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł;
  • a także gospodarstwa wieloosobowe, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1500 zł na osobę.

Zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu. Warto też pamiętać, że ulga przysługuje nie tylko małżeństwom – gospodarstwo domowe mogą tworzyć także osoby w nieformalnych związkach i one również mogą otrzymywać to świadczenie.

Dopłaty do prądu 2022 – wysokość i warunki przyznania

Jak poinformował rząd, wysokość dopłat w ramach dodatku osłonowego kształtuje się następująco:

  • jeśli dochód jednoosobowego nie przekracza 2100 zł, to dopłata wynosi 400 lub 500 zł rocznie (w zależności od źródła ogrzewania);
  • gospodarstwo 2-3 osobowe z dochodem do 1500 zł na osobę może liczyć na 600/750 zł rocznie (zależy od źródła ogrzewania);
  • gospodarstwo 4-5 osobowe z dochodem do 1500 zł na osobę otrzyma 850 zł/1062,50 zł rocznie;
  • jeśli w gospodarstwie mieszka 6 i więcej osób a ich dochód nie przekracza 1500 zł na głowę to wówczas dofinansowanie wynosi 1150 zł/1437,50 zł rocznie, w zależności od źródła ogrzewania.

Podwyższone kwoty dodatku dotyczą gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest piecokuchnia, kominek, piec kaflowy na paliwo stałe, kuchnia węglowa, kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Jednak warunkiem otrzymania wyższego dodatku jest wpisanie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Należy podkreślić, że jeśli dane gospodarstwo nieznacznie przekracza limit dochodowy, to jeszcze nic straconego: obowiązuje tu bowiem zasada „złotówka za złotówkę”, czyli dodatek będzie wypłacany, ale pomniejszony o kwotę przekroczenia limitu. Minimalna kwota dodatków wynosi 20 zł.

Sprawdź też:

Dopłaty do prądu 2022 – wniosek

Aby uzyskać dodatek osłonowy, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Można go złożyć w urzędzie lub przesłać drogą elektroniczną – z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy na wskazany przez nas e-mail, a jeśli go nie posiadamy, to informację o tym będzie można otrzymać podczas wizyty w urzędzie.

Zniżki na prąd dla emerytów

Dodatek osłonowy przysługuje również emerytom, jednak również w ich przypadku obowiązuje limit dochodowy, czyli nie więcej niż 2100 zł dla jednej osoby oraz nie więcej niż 1500 zł na osobę w przypadku małżeństwa oraz osób żyjących w nieformalnym związku.

Dopłaty do prądu 2022 – kiedy są wypłacane i do kiedy złożyć wniosek?

Aby otrzymać całość kwoty ważne jest, by złożyć wniosek w określonym terminie. Jeśli złożymy go do 31 stycznia 2022 roku, to zostanie wypłacony w dwóch ratach: do 31 marca (pierwsza rata) oraz między 1 kwietnia a 2 grudnia 2022 roku (druga rata).

Jeśli wniosek złożymy już po 31 stycznia 2022 roku, to dodatek zostanie wypłacony jednorazowo „niezwłocznie po jego przyznaniu”, nie później niż 2 grudnia 2022 roku.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >