Poznaj proste sposoby na radzenie sobie z obrzękiem powstałym po użądleniu przez osę. Wyjaśniamy, jak można pomóc tym, co mamy w domu.
Przedstawiamy rozmaite pomysły na zmniejszenie opuchlizny i bólu powstałych w wyniku użądlenia osy. Jeśli nastąpi reakcja alergiczna, to wówczas nie wystarczy i potrzebne będzie wezwanie pomocy medycznej.
Objawy użądlenia
Jak pisaliśmy już wcześniej, użądlenie przez osę – oprócz tego że bolesne – daje też charakterystyczne objawy, takie jak:
- nagły, piekący ból;
- obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ukłucia;
- brak żądła w miejscy ukłucia, który sugeruje, że była to osa a nie pszczoła.
W przypadku osób z alergią na jad osy w grę wchodzą dodatkowe objawy, takie jak:
- bardzo silny obrzęk;
- wysypka;
- skurcze mięśni;
- nudności i bóle brzucha;
- wymioty;
- problemy z oddychaniem, kaszel;
- wstrząs anafilaktyczny.
Nie będziemy się zajmować w tym miejscu przypadkami osób z alergią – o tym, jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego już pisaliśmy tutaj. Zamiast tego zajmiemy się postępowaniem w przypadku „zwykłych” użądleń i jak zmniejszyć obrzęk i ból w przypadkach niewymagających wzywania pomocy medycznej.
Domowe sposoby na użądlenie osy
Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na zmniejszenie obrzęku i bólu po użądleniu przez tego owada:
- Umyj miejsce użądlenia. Obmyj je solidnie ciepłą wodą z mydłem – dzięki temu usuniesz jakiekolwiek znajdujące się tam bakterie lub jad, który osa mogła przenosić i sama ta czynność może przynieść nieco ulgi.
- Przyłóż lód zawinięty w materiał. Owiń kostki lodu cienką tkaniną i przyłóż całość w miejsce użądlenia na 30 do 60 minut. Co 10 minut zdejmuj je i odczekaj chwilę a potem przyłóż z powrotem. To powinno pomóc zmniejszyć opuchliznę i ból.
- Okład z cytryny lub octu. Po przemyciu miejsca użądlenia przyłóż tam okład z cytryny lub octu, co może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból.
- Jeśli masz w kuchni środki skruszające mięso, wymieszaj je z niewielką ilością wody, a następnie nałóż taką masę z pomocą bawełnianego wacika na miejsce użądlenia i pozostaw na około 15-20 minut.
- Wymieszaj proszek do pieczenia z niewielką ilością wody i nałóż taką masę na miejsce użądlenia na około 15-20 minut. To powinno zneutralizować jad.
- Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie chłodnej, mokrej torebki herbaty: saszetkę herbaty schłodź pod zimną wodą z kranu i następnie przyłóż w miejsce użądlenia osy na 15-2o minut. To powinno zmniejszyć opuchliznę.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 70 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Sprawdź też:
1 Komentarz
[…] Wiadomości […]