Te małe stworzenia potrafią uprzykrzyć życie każdego działkowca i ogrodnika. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na mszyce, aby nie niszczyły więcej twoich upraw.
Skąd się biorą mszyce?
Mszyce to pluskwiaki roślinożerne, które atakują rośliny w ogrodzie i na balkonie. Potrafią zaatakować prawie każdą roślinę i szkodzą na dwa sposoby – zjadając roślinę i przenosząc różne choroby, pleśnie i grzyby. Atakują licznymi koloniami, a gdy jest ich zbyt dużo na jednej roślinie w kolonii rodzą się skrzydlate samice, które przelatują dalej. Jedno lato to od kilku do kilkunastu pokoleń mszyc.
Po czym poznać, że w ogrodzie są mszyce?
Jeśli liście, zwłaszcza młode pędy zaczynają się zwijać i usychać, warto sprawdzić, czy nie występują na nich mszyce. Łatwo je zauważyć, bo są widoczne gołym okiem i tworzą potężne skupiska.
Dlaczego mszyce są groźne?
Mszyce nie tylko atakują rośliny, ale również pozostawiają po sobie lepkie odchody. To tak zwana spadź, która jest lekko słodka, dlatego przyciąga mrówki. Mrówki są naturalnym sprzymierzeńcem mszyc, gdyż korzystając ze spadzi odganiają od rośliny wszelkie drapieżniki mogące mszycom zagrozić. Spadź, ponieważ ma lepką konsystencję jest również świetną pożywką dla pleśni i grzybów, które potrafią zniszczyć całą roślinę. Mszyce przenosząc się na inne rośliny przenoszą również te grzyby i inne choroby.
Domowe sposoby na mszyce
Na pozbycie się mszyc są domowe sposoby, sprawdzone przez nasze babcie. Poznaj kilka z nich:
- Oprysk z sody oczyszczonej – łyżeczkę sody rozpuść w litrze wody, spryskuj roztworem zaatakowane rośliny. Możesz dodać do roztworu kilka kropli płynu do mycia naczyń.
- Ocet spirytusowy – 100 ml. octu wlej do litra wody, wymieszaj i spryskuj rośliny
- Wywar z cebuli – 75 gr cebuli poszatkuj, zalej 10 l wody, gotuj przez pół godziny, po ostudzeniu używaj jako oprysku
- Gnojówka z pokrzywy – zbierz pokrzywy zanim zakwitną i w plastikowym wiadrze zalej je wodą. Po trzech tygodniach, gdy preparat przestanie się pienić rozcieńcz go wodą w stosunku 1:20 i stosuj jako oprysk. Sama gnojówka jest doskonałym nawozem dla roślin
- Wywar z czosnku – czosnek ma niemiły dla mszyc zapach oraz właściwości grzybobójcze. 250 g. startego czosnku rozpuść w 10 l. wody. Gdy upłynie doba rozcieńcz wywar wodą w stosunku 1:1 i stosuj jako oprysk.
- Żółte tasiemki – zawiąż je na szczytach roślin. Kolor żółty przyciąga biedronki, które są naturalnymi wrogami mszyc.
- Rośliny odstraszające mszyce – posadź w ogrodzie lawendę, czosnek, cebulę i miętę. Tych roślin mszyce nie lubią.
ZOBACZ TEŻ: