Dom Zsa Zsy Gabor sprzedany po raz trzeci - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dom Zsa Zsy Gabor sprzedany po raz trzeci

Dom Zsa Zsy Gabor sprzedany po raz trzeci

,

Po raz trzeci w ciągu czterech lat sprzedano dom Zsa Zsy Gabor w Bel Air. Od ostatniej sprzedaży w 2018 roku dom gwiazdy stracił na wartości prawie 5 milionów dolarów.

W tym tygodniu posiadłość Zsa Zsy Gabor za dokładnie 16 milionów dolarów kupił singapurski potentat diamentów i metali szlachetnych Robert Friedland.

Cena nieruchomości Zsa Zsy Gabor znacznie spadła w ciągu ostatnich dwóch lat. Jesienią 2018 roku sprzedano ją tajemniczemu nabywcy za 20,8 miliona dolarów. Z nieznanych powodów nowy właściciel nigdy nie wprowadził się do rezydencji, ani nawet nie próbował jej wyremontować. Nieruchomość przez dwa lata była niezamieszkana. Niespodziewanie tajemniczy właściciel zdecydował się ją szybko sprzedać z ogromną stratą 4,8 miliona dolarów, nie licząc wysokich opłat dla agencji nieruchomości pośredniczącej w transakcji, podatków od nieruchomości i kosztów jej utrzymania przez dwa lata.

Zsa Zsa Gabor mieszkała przy 1001 Bel Air Road ponad 40 lat

Zsa Zsa Gabor kupiła dom przy 1001 Bel Air Road w Los Angeles w 1973 roku za jedyne 245 tysięcy dolarów. Mieszkała w nim przez ponad 40 lat, aż do śmierci w wieku 99 lat w grudniu 2016 roku.

Zbudowana w 1955 roku rezydencja należała początkowo do ekscentrycznego producenta i reżysera Howarda Hughesa, ale Zsa Zsa Gabor kupiła ją w 1973 roku. Mieszkała w niej z mężem ósmym, a później z mężem dziewiątym. Położona na wzgórzu posiadłość ma blisko 2,5 hektara. Dom o powierzchni prawie 850 metrów kwadratowych ma łącznie 28 pokoi, sześć sypialni, siedem łazienek, basen i schody z czerwonymi dywanami. Podobno ogromna garderoba gwiazdy mieściła 5 tysięcy ubrań. W głównej części mieszkalnej wisiał obraz pani domu w malinowej sukni.

Posiadłość Zsa Zsy Gabor
Posiadłość Zsa Zsy Gabor. Źródło: Twitter @coldwellbanker

W domu Zsa Zsy Gabor gościła Elżbieta II

Zsa Zsa Gabor gościła w swojej rezydencji wielu artystów, między innymi Franka Sinatrę i Elizabeth Taylor, amerykańskich prezydentów – George’a H.W. Busha i Ronalda Reagana, a nawet królową Elżbietę II . Ponieważ Zsa Zsa była znakomitym jeźdźcem, Ronald Reagan podarował jej siodło, które zachowała aż do śmierci.

Rezydencję aktorki można także zobaczyć w filmach. W 2013 roku „zagrała” dom Liberaca w „Wielkim Liberacu”, a w 2012 pojawiła się w filmie Bena Afflecka „Argo”.

Wydaje się, że posiadłość w kolorze musztardy, z mansardowym dachem jest zupełnie niezmieniona od czasu, gdy mieszkała w niej Zsa Zsa Gabora.

Czy słynna rezydencja ocaleje?

Nowy właściciel Robert Friedland jest założycielem Ivanhoe Mines i miliarderem z listy „Forbesa”. Jego zamiary co do posiadłości nie są jeszcze znane, chociaż prawa rynku bywają nieubłagane. Z pewnością deweloperzy woleliby inaczej zagospodarować świetnie położoną działkę, czyli zburzyć dom i zbudować nową kultową nieruchomość.

Friedland ma już kilka nowoczesnych, współczesnych rezydencji. Na początku tego roku zapłacił ponad 30 milionów dolarów za dwupiętrowy kompleks położony tuż nad Sunset Strip. Poza tym wraz z żoną Darlene jest właścicielem luksusowego mieszkania w Singapurze oraz spektakularnej willi na szczycie klifu w Phuket w Tajlandii.

Ostatnio swój trzypiętrowy penthouse na Manhattanie wystawiła na sprzedaż aktorka Bette Midler. Jej apartament przy Piątej Alei jest znacznie droższy – cena wynosi 50 milionów dolarów.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >