Hojny dar Dolly Parton - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Hojny dar Dolly Parton

Hojny dar Dolly Parton

, ,

Dolly Parton, ikona muzyki country, już w kwietniu przekazała milion dolarów centrum medycznemu Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville. Jej darowizna wsparła rozwój szczepionki na COVID-19 firmy Moderna.

Darowizna w idealnym momencie

Jej hojna wpłata miała istotne znaczenie dla pierwszej części badań nad szczepionką. Pracami tymi kierował dr Mark Denison, profesor patologii, mikrobiologii i immunologii Uniwersytetu Vanderbilta. Rząd federalny ostatecznie zainwestował miliard dolarów w stworzenie i testowanie szczepionki, ale dr Denison twierdzi, że to pieniądze Dolly Parton sfinansowały krytyczne, wczesne etapy badań.

– Jej pieniądze pomogły nam opracować pierwszy test potwierdzający, że szczepionka firmy Moderna wywołuje u ludzi odpowiedź immunologiczną, która może ich chronić przed koronawirusem – powiedział dr Denison.

Część darowizny Dolly Parton przeznaczono na badania nad osoczem ozdrowieńców oraz nad terapią przeciwciałami.

Sama Dolly Parton w wywiadach telewizyjnych mówi, że czuje się zaszczycona i dumna, iż mogła wesprzeć badania nad jedną z najbardziej obiecujących szczepionek na COVID-19. Dodaje przy tym skromnie, że jest pewna, że wiele ludzi przekazało na ten cel wiele milionów.

Warto podkreślić, że na początku kwietnia, kiedy Dolly Parton przekazywała darowiznę na rzecz badań nad COVID-19, na całym świecie odnotowano nieco ponad 700 tysięcy przypadków COVID-19, a w jej rodzinnych Stanach Zjednoczonych – około 200 tysięcy. Obecnie jest ponad 57 milionów przypadków na świecie, z czego prawie 12 milionów w Stanach. Zmarło ponad 1 milion 360 tysięcy osób na świecie, w tym ponad 257 tysięcy Amerykanów.

1 kwietnia Dolly Parton napisała na Instagramie, że przekazuje milion dolarów centrum medycznemu Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville. Wyjaśniła, że jej wieloletni przyjaciel dr Naji Abumrad poinformował ją, że w Vanderbildt poczyniono niesamowite postępy w badaniach nad koronawirusem. Piosenkarka przyjaźni się z dr. Abumradem od 2014 roku, gdy po wypadku samochodowym była leczony w Vanderbilt.

instagram dolly parton
Instagram Dolly Parton

W kwietniu Parton zachęcała też swoich fanów, którzy mogli sobie na to pozwolić, aby przekazali darowiznę na fundusz badawczy Vanderbilt Health Covid-19. Od tamtej pory fundusz zebrał ponad 100 000 dolarów.

Działalnośc charytatywna Dolly Parton

Dolly Parton od lat zajmuje się działalnością charytatywną. W 1988 roku założyła The Dollywood Foundation, która funduje stypendia uczniom szkół średnich. W 1995 roku założyła Dolly Parton’s Imagination Library, która co miesiąc bezpłatnie przekazuje książki dzieciom do 5. roku życia. Dwa lata temu, w 2018 roku, świętowano dostarczenie 100-milionowej książki. Obecnie Imagination Library wysyła dzieciom około 1,3 miliona książek miesięcznie.

Nowa płyta i musical

74-letnia ikona muzyki country cały czas jest też aktywna zawodowo. W październiku wydała swój 47. solowy album „A Holly Dolly Christmas”, natomiast w najbliższą niedzielę, 22 listopada, w Netflixie będzie miał premierę jej bożonarodzeniowy musical „Dolly Parton’s Christmas on The Square”, w którym występuje z Christine Baranski i Jenifer Lewis.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >