Dodatek węglowy to najnowszy pomysł rządzących. Projekt legislacyjny ukazał się w poniedziałek wieczorem. Sprawdź szczegóły.
W zestawieniu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja na temat projektu ustawy o dodatku węglowym. Za projekt odpowiada resort klimatu i środowiska.
Dodatek węglowy – dla kogo?
Rządowy projekt zakłada wprowadzenie jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych. Dopłata do węgla ma być wypłacana gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe
- kominek
- koza
- ogrzewacz powietrza
- trzon kuchenny
- piecokuchnia
- kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego
Twórcy projektu podkreślają, że celem świadczenia jest wsparcie dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie. Dlatego dodatek węglowy ma pomóc w pokryciu części kosztów, które wynikają ze wzrostu cen na rynku energii. W tym również kosztów opału.
Jak uzyskać?
Należy zaznaczyć, że warunkiem koniecznym do wypłaty dodatku węglowego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Projekt ustawy zakłada, że termin na składanie wniosków o wypłacenie dodatku węglowego upływa 30 listopada 2022 roku. Natomiast gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę środków. Ponadto wzór wniosku o dopłatę do węgla zostanie określony w rozporządzeniu. Jak podkreślono, takie celem takiego rozwiązania jest odciążenie gmin oraz ujednolicenie formularza. Natomiast osoby ubiegające się o dodatek powinny pamiętać, że informacje przedstawione we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Sprawdź też:
- Węgiel plus, czyli tańszy węgiel – kiedy i dla kogo rusza program?
- Węgiel – cena za tonę 2022 [Cena ustawowa]
- Zbieranie chrustu w lesie – co trzeba wiedzieć? [WYJAŚNIAMY]
- Jak płacić mniej za prąd? 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
- Deklaracja do CEEB. Co to jest? Gdzie i do kiedy trzeba złożyć?
Zobacz video: Odwodnienie? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!