Dobry laptop do 3 tys. zł. Jaki kupić? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dobry laptop do 3 tys. zł. Jaki kupić?

Dobry laptop do 3 tys. zł. Jaki kupić?

Coraz więcej z nas pracuje w domu. Dzieci też spędzają w nim teraz więcej czasu niż zwykle. Dlatego dobre komputery są w cenie. Na rynku jest duży wybór urządzeń. Sprawdź, jaki laptop można kupić dysponując trzema tysiącami złotych.

Mimo że smartfony są coraz potężniejsze i mają coraz więcej zastosowań, to ani one, ani tablety nie są w stanie zastąpić komputerów, jeśli chodzi o funkcjonalność, wydajność i spełnienie wymagań użytkowników. W dobie pracy zdalnej wymuszonej koronawirusem komputery i laptopy trzymają się mocno.

Komputer przenośny czy stacjonarny?

Choć w domowej pracy dobrze sprawdzają się komputery stacjonarne – jako bardziej ergonomiczne i komfortowe – to laptopy biją je na głowę mobilnością i swobodą w użytkowaniu. Nie wymagają też zajmującego cenne miejsce biurka – na laptopie można pracować w każdym miejscu domu czy ogrodu.

Modeli laptopów jest mnóstwo i do wyboru właściwego trzeba się przyłożyć. Ideałem jest połączenie dużej mocy obliczeniowej, pamięci, modułu łączności bezprzewodowej i przystępnej ceny. Modele z najniższej półki cenowej nie wydrenują nam kieszeni, ale też mogą się okazać niezbyt wygodne w codziennym użytkowaniu ze względu na niewielką moc obliczeniową procesora lub słabą kartę graficzną. Z kolei najdroższe modele nie zawsze są swej ceny. Dlatego warto przyjrzeć się urządzeniom z cenowego środka.

Dysponując kwotą około 3000 złotych możemy już poszukać laptopa, który może zaspokoić większość naszych wymagań. W tej półce cenowej zdarzają się nawet maszyny gamingowe, choć jest to raczej wyjątek niż reguła.

Czym powinien charakteryzować się dobry laptop za 3 tysiące złotych?

  • Są już wyraźnie lepiej wykonane niż budżetowe maszyny. Zdarzają się modele z aluminiowym wykończeniem.
  • Mają już dobry ekran, oferujący rozdzielczość FullHD, choć nie każdy dysponuje technologią IPS, zapewniającej szerszy kąt widzenia i lepsze odwzorowanie kolorów. W nowoczesnych laptopach najczęściej spotykana rozdzielczość to Full HD (1920×1080). Rozdzielczość 4K (3840×2160) zarezerwowana jest dla maszyn z górnej półki.
  • Dyski mają głównie w technologii HDD, choć są już też modele z lepszymi i szybszymi dyskami SSD.
  • Komputery dysponują większą pamięcią RAM – im więcej, tym lepiej. Standardowa pamięć laptopów z tej półki cenowej to 8 GB, choć zdarza się też 12 GB.
  • Dobra karta graficzna. Oprócz mocnego procesora to jeden z ważniejszych parametrów określających cenę komputera – im lepsza karta, tym droższe urządzenie. Jeśli chcemy używać laptopa do gier komputerowych i rozrywek multimedialnych, to lepiej szukać modeli z dedykowaną kartą graficzną. Jeśli natomiast nie wymagamy graficznych fajerwerków i sprzętu będziemy używać głównie do pracy, przeglądania internetu czy filmów, to możemy się zadowolić zintegrowaną kartą graficzną.
  • warto się upewnić, że laptop oferuje stabilną łączność bezprzewodową: wato się upewnić w specyfikacji, że sprzęt posiada moduły Bluetooth i WiFi w standardzie ac.

Laptopy za 3000 zł godne polecenia:

Huawei MateBook D14 14″ AMD Ryzen 5 3500U, 8GB RAM, 256GB Dysk

Ten laptop ma 8 GB pamięci RAM i wbudowany dysk półprzewodnikowy SSD, choć ma tylko 256 GB pojemności. Może służyć raczej do pracy i oglądania filmów, choć „udźwignie” też niektóre wymagające gry. Ma podświetloną klawiaturę, co umożliwia prace nawet w całkowitych ciemnościach, jeśli nie chcemy przeszkadzać innym. Kosztuje od 2 899 zł (sieć Euro RTV).

Acer Aspire 3 A315-23-R5RD 15,6″ AMD Ryzen 5 3500U – 8GB RAM – 512GB Dysk

Ten laptop ma ekran o przekątnej 15,5 cala z chroniącą oczy użytkownika przed szkodliwym niebieskim światłem technologią BlueLightShield. Zintegrowana karta graficzna i 8 GB pamięci RAM raczej nie pozwolą płynnie grać w najnowsze gry komputerowe, ale poradzą sobie z mniej wymagającymi programami. Ceny: od 2999 (sieć Euro RTV) do 3299 (Media Expert).

Lenovo IdeaPad 5 15IIL05 15,6″ Intel® Core™ i3-1005G1, 8GB RAM, 256GB Dysk

8 GB RAM, dysk SSD i procesor Intel Core i3 10 generacji dają dużą swobodę w korzystaniu z multimediów. Dzięki wbudowanemu czytnikowi linii papilarnych nie musimy się martwić o użytkowanie laptopa bez naszej wiedzy. Podświetlana klawiatura ułatwia pracę wieczorami i w nocy. Komputer kosztuje 2 699 zł w sieci Euro RTV.

ASUS VivoBook 14 D413IA-EB498 14″ AMD Ryzen 5 4500U – 8GB RAM – 512GB Dysk

Dzięki karcie graficznej AMD Radeon™ Graphics, procesorowi AMD Ryzen™ 5 4500U, 8 GB RAM i dyskowi SSD ten laptop poradzi sobie nawet z nowszym grami komputerowymi. Czytnik linii papilarnych gwarantuje ochronę danych a podświetlana klawiatura ułatwia pracę w nocy. Ceny: od 2999 (Euro RTV)

HP 15-db1001nw 15,6” AMD Ryzen 3 3200U, 8GB RAM, 256GB Dysk

Szybki dysk SSD, 8 GB RAM i system operacyjny Windows 10 pozwalają bez problemu korzystać z aplikacji multimedialnych, większości gier i aplikacji. Dzięki łączu USB 3.1 zapewnia szybki przesył danych na urządzenia przenośne, nawet do 10 gigabitów na sekundę. Cena: 2 899 zł (EURO RTV, Ole Ole).

Laptopy za 3 tys. zł – co warto wiedzieć

Który typ dysku jest lepszy?

Dyski w technologii HDD są tańsze, ale lepsze i odporniejsze są dyski SSD.

Jaka karta graficzna jest lepsza do gier?

Jeśli chcemy używać laptopa do gier komputerowych i rozrywek multimedialnych, to lepiej szukać modeli z dedykowaną kartą graficzną. Zintegrowana karta graficzna jest słabsza.

Jaka rozdzielczość ekranu jest najlepsza?

W nowoczesnych laptopach najczęściej spotykana rozdzielczość to Full HD (1920×1080). Rozdzielczość 4K (3840×2160) zarezerwowana jest dla maszyn z górnej półki.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >