Dlaczego pies je trawę? Fakty i mity
Strona główna » Dlaczego pies je trawę? Fakty i mity

Dlaczego pies je trawę? Fakty i mity

,

Każdy właściciel czworonoga się z tym spotkał – pupil wychodzi na spacer i pasie się jak krowa. Sprawdź, dlaczego twój pies je trawę, czy ona mu szkodzi i jak się zachować.

Psy często jedzą trawę na spacerach – niektórym zdarza się to często, innym sporadycznie. Psi żołądek nie jest przystosowany do takiej diety, więc nie trawi trawy i przechodzi ona przez jego układ pokarmowy nienaruszona. Na temat przyczyn takiego zachowania krążą różne teorie – sprawdzamy je wszystkie.

Pies je trawę, bo zanosi się na deszcz

Mit. Taka teoria nie ma nic wspólnego z prawdą, jedzenie trawy przez psa nie ma związku ze zmianą pogody. Warto się za to zastanowić, czy nie powinieneś brać ze sobą na spacery wody dla pupila, być może jedzenie wilgotnych roślin wynika z tego, że psu po prostu chce się pić.

Pies je trawę, żeby „oczyścić żołądek”

Fakt. Trawę często jedzą psy, które mają nudności, problemy z wątrobą czy trzustką, generalnie problemy z przewodem pokarmowym. Trawa łaskocze błonę śluzową i podniebienie, przez co może prowokować wymioty, które mają pomóc. Nie należy jednak psu na to pozwalać, bo czasem powodem problemów z przewodem pokarmowym jest połkniecie ciała obcego, a obecność trawy w żołądku, jelitach czy przełyku utrudni ewentualną operację. Jeśli pies je trawę łapczywie, oznacza to problemy żołądkowo – jelitowe i musisz jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Pies jest zarobaczony i dlatego „się pasie”

Mit. Jedzenie trawy nie ma z tym wiele wspólnego, jest wręcz odwrotnie – pies może nabawić się pasożytów poprzez jedzenie trawy, na której przebywają i załatwiają się różne zwierzęta. Dlatego czworonogi lubiące skubać trawę powinny być regularnie odrobaczane.

Widocznie organizm tego potrzebuje…

Fakt, ale nie do końca. Psy – podobnie jak inne psowate, czyli lisy i wilki – często je trawę na skutek nieodpowiedniej diety, w której brakuje błonnika. Zamiast więc pozwolić mu na jedzenie trawy lepiej uzupełnij w jego codziennej diecie błonnik, poprzez podawanie mu warzyw i owoców lub zmianę karmy na bardziej bogatą w błonnik. Będzie to dla pupila o wiele korzystniejsze niż jedzenie trawy, której nie trawi jego żołądek.

Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 80 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >