Dieta ketogeniczna – dla kogo, wady i zalety - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dieta ketogeniczna – dla kogo, wady i zalety

Dieta ketogeniczna – dla kogo, wady i zalety

W klasycznej diecie ketonowej 90% dziennej dawki kalorii pochodzi z tłuszczu. Kilogramy traci się szybko, ale czy ta dieta jest korzystna dla zdrowia?

Dieta ketogeniczna zyskała popularność jako cud odchudzania, ponieważ stosując ją, rzeczywiście można szybko pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Jednak czy ta dieta na pewno jest dobra dla ciebie? Czy jest bezpieczna?

Dieta ketogeniczna, inaczej ketonowa, jest wprawdzie jedną z diet niskowęglowodanowych, ale jej głównym celem nie jest utrata kilogramów. Dieta ketonowa jest częścią terapii prowadzonej w celu zmniejszenia częstości napadów padaczkowych u dzieci. Była często stosowana w latach 20. i 30. XX wieku do czasu wynalezienia leków przeciwpadaczkowych. Teraz bywa zalecana w przypadkach padaczki lekoopornej.

Jest to dieta bardzo restrykcyjna, wiąże się z wieloma zagrożeniami i zazwyczaj u chorych dzieci wprowadza się ją w warunkach szpitalnych pod ścisłą kontrolą lekarzy. W szpitalu kilka razy dziennie kontroluje się poziom glukozy, a pacjent jest monitorowany pod kątem ketozy. Podczas kontynuacji diety w warunkach domowych codziennie sprawdza się poziom ketonów w moczu, poza tym dziecko pozostaje pod opieką lekarza oraz dietetyka.

Dietę ketonową stosuje się czasem jako dietę odchudzająca, ale często po jej zakończeniu następuje szybki powrót wagi. Z pewnością nie jest to dieta, z którą można sobie bezkarnie eksperymentować. Zanim zdecydujesz się na stosowanie diety ketogenicznej, powinieneś skonsultować to ze swoim lekarzem oraz z dietetykiem.

Jak działa dieta ketonowa?

Generalnie dieta ta zmusza organizm do spalania tłuszczów, a nie węglowodanów. Zwykle węglowodany zawarte w pożywieniu są przekształcane w glukozę, która następnie odżywia mózg. Ale jeśli w diecie jest mało węglowodanów, wątroba przekształca tłuszcz w kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe, które przechodzą do mózgu i zastępują glukozę jako źródło energii. Podwyższony poziom ciał ketonowych we krwi (stan zwany ketozą) ostatecznie obniża częstość napadów padaczkowych.

Na czym polega dieta ketogeniczna

W klasycznej diecie ketonowej 90% dziennej dawki kalorii pochodzi z tłuszczu. Proporcje tłuszczu w stosunku wagowym do białek i węglowodanów łącznie to 4:1. Osiąga się to poprzez wykluczenie pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak owoce i warzywa bogate w skrobię, chleb, makaron, zboża i cukier, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia pokarmów bogatych w tłuszcz, takich jak orzechy, śmietana i masło. Aby wątroba produkowała ciała ketonowe, można spożywać nie więcej niż 20 do 50 gramów węglowodanów dziennie ( średniej wielkości banan ma około 27 gramów węglowodanów). Zwykle osiągnięcie stanu ketozy zajmuje kilka dni.

Co trzeba i co wolno jeść

Każdy posiłek musi zawierać tłuszcz. Dozwolone są niektóre zdrowe tłuszcze nienasycone, takie jak migdały czy orzechy włoskie, nasiona, awokado, tofu i oliwa z oliwek. Jednak w dużych ilościach zaleca się tłuszcze nasycone z olejów palmowych, kokosowych, smalcu, masła, masła kakaowego.

Do tego mięso (wołowina, wieprzowina, drób, jagnięcina), tłuste ryby i owoce morza, jaja, tłuste mleko, jogurt, śmietana.

Warzywa są ograniczone do warzyw liściastych, jak jarmuż, boćwina czy szpinak, kalafiora, brokułów, brukselki, szparagów, papryki, cebuli, czosnku, grzybów, ogórka, selera i dyni. Kubek posiekanych brokułów zawiera około 6 g węglowodanów.

Przeciwwskazania

Osoby chore na cukrzycę przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by odpowiednio dostosować leki. Dieta ketogeniczna jest również przeciwwskazana u chorych z zapaleniem trzustki, niewydolnością wątroby i genetycznymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów. U tych osób z może dojść do zużywania własnych zapasów białka, co prowadzi do kwasicy ketonowej, a ostatecznie do śpiączki i śmierci.

Niekorzystne skutki

U dzieci częste są zaparcia, kwasica i hipoglikemia. Podwyższony poziom lipidów we krwi dotyka nawet 60% dzieci , a poziom cholesterolu może wzrosnąć o blisko 30%. Niezbędne jest suplementacja mikroelementów. Długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej u dzieci zwiększa ryzyko spowolnienia lub zahamowania wzrostu, złamań kości, a także powstawania kamieni nerkowych.

Generalnie dieta ketonowa może powodować:

  • wzrost „złego” cholesterolu LDL, który jest również powiązany z chorobami serca,
  • niedobór składników odżywczych. Brak warzyw, owoców i produktów zbożowych w diecie naraża na niedobory mikroelementów, w tym selenu, magnezu, fosforu i witamin B i C,
  • problemy z wątrobą. Metabolizowanie tak dużej ilości tłuszczów może pogłębić istniejące schorzenia wątroby,
  • problemy z nerkami, które podczas stosowania diety są przeciążone,
  • zaparcia spowodowane małą ilością produktów włóknistych, takich jak zboża czy rośliny strączkowe,
  • problemy z koncentracją i wahania nastroju. Do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje cukru ze zdrowych węglowodanów, których w diecie ketogenicznej nie ma.

Czy diety niskowęglowodanowe są zdrowe?

Popularne diety, takie jak dieta Atkinsa czy paleo, są modyfikacją oryginalnej diety ketonowej. Wciąż jednak wiążą się z tym samym ryzykiem, związanym z brakiem węglowodanów w diecie i dużą ilością tłuszczów i białka. Są popularne, ponieważ dają szybki, chociaż krótkoterminowy sukces – spadek wagi i mniejszy apetyt, ponieważ tłuszcze spala się wolniej niż węglowodany. Jednak po powrocie do normalnej diety waga zazwyczaj wraca. Najlepiej z punktu widzenia zdrowotnego wprowadzić trwałe zmiany do swojego sposobu odżywiania. Zbilansowana, nieprzetworzona dieta bogata w różnorodne, kolorowe owoce i warzywa, chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i picie wystarczającej ilości wody wydaje się być najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Niezbędne informacje o diecie ketogenicznej

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Każdy posiłek musi zawierać tłuszcze. W dużych ilościach zalecane są tłuszcze nasycone z olejów palmowych, kokosowych, smalcu, masła, a także migdały czy orzechy włoskie, nasiona, awokado, tofu i oliwa z oliwek. Do tego mięso, tłuste ryby i owoce morza, jaja, tłuste mleko, jogurt, śmietana. W niewielkiej ilości warzywa, głównie liściaste.

Kto nie powinien stosować diety ketonowej?

Dieta ketogeniczna jest przeciwwskazana u chorych z zapaleniem trzustki, niewydolnością wątroby i genetycznymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów. Osoby chore na cukrzycę przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by odpowiednio dostosować leki.

Czy na diecie ketogenicznej można jeść banany?

Na diecie ketonowej należy unikać bananów, ponieważ zawierają one duże ilości węglowodanów. Średni banan ma 24 gramy węglowodanów.

Tagi

Zobacz więcej >