Dieta a alzheimer – co jeść, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dieta a alzheimer – co jeść, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Dieta a alzheimer – co jeść, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Czy dieta może zapobiec zachorowaniu na alzheimera? Jeśli tak, to jaka? Na to pytanie odpowiada Ewa Podolska w programie „Szlachetne Zdrowie w Radiu Pogoda”.

Alzheimer” – to słowo budzi lęk. Boimy się o swoich rodziców albo o nas samych. Na całym świecie jest coraz więcej osób dotkniętych tą chorobą. Teraz cierpi na nią 44 milionów ludzi, a w 2030 roku liczba ta może się podwoić. Naukowcy w wielu krajach szukają na nią lekarstwa. Na razie bezskutecznie.

Ilu Polaków cierpi na tę chorobę?

Dwa lata temu w Polsce chorowało na alzheimera 350 tysięcy osób. Do 2050 roku liczba ta według różnych szacunków wzrośnie nawet czterokrotnie. Każdy z nas stawie sobie pytanie: „Czy jest jakiś sposób na to, bym ja nie zachorował?”. A może jest jakaś dieta, która zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera?

I tu mam dla państwa dobrą nowinę. Co prawda nie ma diety, która w 100 procentach chroniłaby nas przed chorobą. Jednak są dowody na to, że odpowiedni sposób odżywiania może to ryzyko zmniejszyć. Tak stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że w zapobieganiu tej chorobie najbardziej korzystna jest dieta śródziemnomorska.

Sprawdź też:

Zalety stosowania diety śródziemnomorskiej

Istnieją badania które twierdzą, że odpowiednią dietą możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. A ta odpowiednia dieta to dieta śródziemnomorska. Nawiasem mówiąc, czy wiedzą państwo, że ponad 10 lat temu dieta śródziemnomorska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO?

W sieci znajdą państwo dużo informacji na temat „choroby Alzheimera a odżywianie się”. Ja oparłam się na tekście Hanny Stolińskiej, doktor nauk o zdrowiu, zamieszczonym w dodatku „Gazety Wyborczej”: „Tylko Zdrowie”. I za panią doktor przytaczam: „dieta śródziemnomorska ma rozliczne zalety, a mianowicie nie dopuszcza do zaburzeń przemiany tłuszczów, zmniejsza reakcje zapalne i stres oksydacyjny, zmniejsza ryzyko insulinooporności, która to przyspiesza procesy otępienia, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia zgodnie z zasadą co dobre dla serca dobre dla głowy. Nie dopuszcza do niedoborów witamin, szczególnie z grupy B. Zawiera antyoksydanty”.

Autor:

Zobacz więcej >