W najbliższym czasie będziemy zalewani mnóstwem informacji – i tych prawdziwych, i tych nieprawdziwych, specjalnie przygotowywanych, żeby dezinformować. Trzeba pamiętać, że Putin ma całą armie tzw. trolli, którzy będą sieli zamęt w internecie. Jak się uodpornić na dezinformacje i na to, co będzie się działo w internecie, radzi Maciej Kawecki, ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci.
– Czeka nas fala dezinformacji, wojna przenosi się dziś do internetu, przestrzeń internetowa będzie przedmiotem ataku. Będziemy zalewani tysiącami wypowiedzi polityków rosyjskich czy europejskich, które tak naprawdę nigdy nie zostały wypowiedziane – mówi Maciej Kawecki.
Jak sobie radzić z dezinformacją i zamętem w sieci?

Ekspert podpowiada:
- Zawsze weryfikujmy źródło informacji.
- Nie rozsiewajmy informacji, na których się nie znamy. Jeśli przekazujemy dalej post, to sprawdzajmy, czy źródło z którego korzystamy, jest zweryfikowane.
- Jeśli widzimy przemieszczające się kolumny wojsk, nie róbmy zdjęć i nie publikujmy ich w internecie. Pamiętajmy, że każde zdjęcie zawiera metadane, na postawie których można dokładnie określić, gdzie i kiedy zostało ono zrobione. Publikując je w sieci, przekazujemy obcemu wywiadowi informacje, w jaki sposób nasz kraj się zabezpiecza.
Posłuchaj podcastu:
Sprawdź też:
- Phishing: Jak rozpoznać fałszywe strony internetowe (FRAUDycja)
- Jak rozpoznać spoofing czy deepfake?
- FRAUD – jak nie dać się oszukać
- Cyberbezpieczeństwo – czy nasze komputery są bezpieczne? Na co uważać w internecie?
- Jak rozpoznać phishing?
- Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić?
- Fraudycja: Bankowość internetowa – bezpieczeństwo, zagrożenia
- Fraudycja: Cyberprzestępczość a prawo
- E-maile a cyberprzestępstwa. Na co uważać, korzystając z poczty internetowej?
Dodaj komentarz