Daft Punk – dlaczego ukrywali się pod hełmami? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Daft Punk – dlaczego ukrywali się pod hełmami?

Daft Punk – dlaczego ukrywali się pod hełmami?

,

Daft Punk w poniedziałek 22 lutego ogłosili zakończenie działalności. Posłuchaj przebojów, które niezwykły duet wyprodukował przez 28 lat działalności.

O tym że tworzący elektroniczną muzykę dwaj muzycy się rozstają, dowiedzieliśmy się w poniedziałek. Francuzi opublikowali wideo, zatytułowane „Epilogue”, pochodzące z ich filmu „Electroma” z 2006 roku. Rzeczniczka zespołu Kathryn Frazier potwierdziła tę informację, nie podając jednak powodów rozstania.

Kim byli Daft Punk?

Duet znany był z tego, że ukrywał swoje twarze za kultowymi już hełmami robotów i długo utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy. Obecnie wiadomo już, że muzycy nazywają się Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo. Ich wczesne single „Da Funk” i „Around the World” szybko stały się klubowymi przebojami i przyniosły wielki sukces debiutanckiemu albumowi „Homework” z 1997 roku.

Po raz pierwszy „robotyczne” hełmy pojawiły się w teledysku do utworu „Around the World” i zostały z muzykami już na dobre. O tym, dlaczego Daft Punk zdecydowali się ukrywać swoją tożsamość, dowiedzieliśmy się z dokumentu BBC z 2015 roku:

„Mamy codzienne życie, które jest o wiele bardziej zwyczajne niż te, które wiodą artyści o podobnym do naszego poziomu sławy, ale są rozpoznawalni” – wyjaśniał Thomas Bangalter.

W tym samym dokumencie dowiadujemy się, że Daft Punk nie był pierwszym muzycznym projektem muzyków. Okazało się, że w 1992 roku próbowali swoich sił w rockowym zespole Darlin’. Jednak ich muzyka nie została wówczas ciepło przyjęta. W jednej z muzycznych recenzji w Wielkiej Brytanii określono ją jako „stuknięty śmieciowy punk” („daft punky thrash”). To wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa duetu.

Szczęściarze

Kolejny album Daft Punk – „Discovery” – odniósł jeszcze większy sukces, niż ich debiutancka płyta, a największy w tym udział miały takie hity jak „One More Time” czy „Harder, Better, Faster, Stronger”.

Największym przebojem duetu był „Get Lucky” z 2013 roku, w którego produkcji wzięli udział Pharrell Williams i Nile Rodgers. Nie tylko sprzedano miliony tych singli, ale też muzycy otrzymali za ten utwór dwie nagrody Grammy (a także kolejne dwie statuetki za album „Random Access Memories”).

https://youtu.be/XkeIwhKIi84

Muzyczna ścieżka Daft Punk

Duet od zawsze dbał o to, żeby zachować kontrolę kreatywną nad swoim materiałem. To oni na przykład wyprodukowali film „Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem” japońskiego mistrza gatunku anime i ich idola z dzieciństwa Leiji Matsumoto. Film stał się ilustracją muzyczną płyty „Discovery” z 2003 roku.

Kolejny album duetu, „Human After All” (2005) nie został tak wysoko oceniony jaki ich poprzednie płyty, ale za to trasa koncertowa, z którą przemierzyli cały świat w latach 2005-2007 okazała się ogromnym sukcesem.

Jednak najwięcej sławy przyniosła im płyta „Random Access Memories” z 2013 roku, dzięki której sprzedali na całym świecie łącznie 12 mln płyt.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >