Daft Punk w poniedziałek 22 lutego ogłosili zakończenie działalności. Posłuchaj przebojów, które niezwykły duet wyprodukował przez 28 lat działalności.
O tym że tworzący elektroniczną muzykę dwaj muzycy się rozstają, dowiedzieliśmy się w poniedziałek. Francuzi opublikowali wideo, zatytułowane „Epilogue”, pochodzące z ich filmu „Electroma” z 2006 roku. Rzeczniczka zespołu Kathryn Frazier potwierdziła tę informację, nie podając jednak powodów rozstania.
Kim byli Daft Punk?
Duet znany był z tego, że ukrywał swoje twarze za kultowymi już hełmami robotów i długo utrzymywał swoją tożsamość w tajemnicy. Obecnie wiadomo już, że muzycy nazywają się Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo. Ich wczesne single „Da Funk” i „Around the World” szybko stały się klubowymi przebojami i przyniosły wielki sukces debiutanckiemu albumowi „Homework” z 1997 roku.
Po raz pierwszy „robotyczne” hełmy pojawiły się w teledysku do utworu „Around the World” i zostały z muzykami już na dobre. O tym, dlaczego Daft Punk zdecydowali się ukrywać swoją tożsamość, dowiedzieliśmy się z dokumentu BBC z 2015 roku:
„Mamy codzienne życie, które jest o wiele bardziej zwyczajne niż te, które wiodą artyści o podobnym do naszego poziomu sławy, ale są rozpoznawalni” – wyjaśniał Thomas Bangalter.
W tym samym dokumencie dowiadujemy się, że Daft Punk nie był pierwszym muzycznym projektem muzyków. Okazało się, że w 1992 roku próbowali swoich sił w rockowym zespole Darlin’. Jednak ich muzyka nie została wówczas ciepło przyjęta. W jednej z muzycznych recenzji w Wielkiej Brytanii określono ją jako „stuknięty śmieciowy punk” („daft punky thrash”). To wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa duetu.
Szczęściarze
Kolejny album Daft Punk – „Discovery” – odniósł jeszcze większy sukces, niż ich debiutancka płyta, a największy w tym udział miały takie hity jak „One More Time” czy „Harder, Better, Faster, Stronger”.
Największym przebojem duetu był „Get Lucky” z 2013 roku, w którego produkcji wzięli udział Pharrell Williams i Nile Rodgers. Nie tylko sprzedano miliony tych singli, ale też muzycy otrzymali za ten utwór dwie nagrody Grammy (a także kolejne dwie statuetki za album „Random Access Memories”).
Muzyczna ścieżka Daft Punk
Duet od zawsze dbał o to, żeby zachować kontrolę kreatywną nad swoim materiałem. To oni na przykład wyprodukowali film „Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem” japońskiego mistrza gatunku anime i ich idola z dzieciństwa Leiji Matsumoto. Film stał się ilustracją muzyczną płyty „Discovery” z 2003 roku.
Kolejny album duetu, „Human After All” (2005) nie został tak wysoko oceniony jaki ich poprzednie płyty, ale za to trasa koncertowa, z którą przemierzyli cały świat w latach 2005-2007 okazała się ogromnym sukcesem.
Jednak najwięcej sławy przyniosła im płyta „Random Access Memories” z 2013 roku, dzięki której sprzedali na całym świecie łącznie 12 mln płyt.