Czym są złote algi? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czym są złote algi?

Czym są złote algi?

,

Złote algi wykryto w Odrze, która wyrzuciła tony martwych ryb. Dowiedz się, czym są złote algi i czy są groźne dla ludzi oraz skąd wzięły się w rzece.

Czym są złote algi?

Złote algi (Prymnesium parvum) to mikroorganizmy, które wytwarzają ichtiotoksyny. Są glonami z gromady haptofitów, można je wykryć dopiero pod mikroskopem, bo są niewidoczne dla ludzkiego oka. Rozwijają się w wodach słonych, dlatego można je spotkać w morzach lub wodach przybrzeżnych. Glony te produkują toksyny, które są zabójcze dla ryb i małży, ale niegroźne dla ptaków i ssaków.

Jak poznać, że w wodzie są złote algi?

Wprawdzie te mikroorganizmy są niewidoczne dla oka, ale jest kilka symptomów wskazujących na ich występowanie. To kolor wody, który jest miedziany, brązowy lub złoty – stąd właśnie nazwa tych glonów. Czasem na wodzie pojawia się piana, a najbardziej widocznym skutkiem występowania złotych alg jest pomór ryb.

Skąd się biorą złote algi?

Te mikroorganizmy nie występowały do tej pory w Polsce, ale mogły zostać przeniesione przez ptactwo lub wędrujące ryby. W normalnych warunkach nie mogłyby się rozwinąć w wodzie słodkiej, chyba, że jest ona zanieczyszczona zasolonymi wodami. Sprzyja im wysoka temperatura i susza, która powoduje spadek poziomu wody a tym samym zwiększanie się ilości soli w tej wodzie, która zostaje. To dlatego naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wykryli w próbkach Odry złote algi, ale potrzebują jeszcze dodatkowych badań, aby stwierdzić, że to one były przyczyną pomoru ryb na taką skalę.

Czy te glony są groźne dla człowieka?

Złote algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb, ale niegroźne dla ssaków, w tym człowieka. Lepiej jednak unikać wód, w których potwierdzone zostało ich występowanie.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >