Boże Ciało, a dokładniej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przypada już ósmego czerwca. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W Polsce dzień ten świętowany jest od 1320 roku, a jednym z jego charakterystycznych elementów są odbywające się procesje. Przed obchodami wielu katolików zadaje sobie pytanie, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła. W tej sprawie nie ma jednak żadnych wątpliwości.
Boże Ciało jest w Polsce jednym z tych świąt, podczas których mamy dzień wolny od pracy. Ponieważ corocznie obchody te przypadają w czwartek, dla wielu osób jest to okazja do tego, by urządzić sobie kolejny przedłużony weekend. W czasie wypadów za miasto czy górskich wypraw nie zawsze jest czas na to, by iść na mszę do kościoła. Niektórzy katolicy zastanawiają się, co na ten temat stanowi prawo kościelne.
Czy w Boże Ciało trzeba być na mszy i brać udział w procesji? Boże Ciało a lista świąt nakazanych
Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszach niedzielnych oraz w dni, w które przypadają święta nakazane. Są to uroczystości liturgiczne, w czasie których wierni są zobowiązani do tego, by we mszy świętej uczestniczyć. A takim właśnie świętem jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nie ma zatem wątpliwości, że obowiązkiem katolików jest uczestnictwo we mszy. Oznacza to, że uroczystości w Boże Ciało mają charakter obowiązkowy. Ponadto, nieobecność może być usprawiedliwiona tylko z ważnego powodu, jakim jest choroba lub opieka nad niemowlęciem.
Czytaj także: Litania do Serca Pana Jezusa – jak odmawiać? [Pełen tekst modlitwy]
Nie tylko uczestnictwo we mszy
Katolicy powinni też pamiętać, że poza obowiązkowym uczestnictwem we mszy świętej w Boże Ciało, tego dnia powinni także powstrzymywać się od wszelkich prac niekoniecznych.
Czytaj także: Msza święta online. Gdzie obejrzeć? [LISTA]
Takie zalecenia dotyczą wszystkich świąt nakazanych, występujących na liście Kościoła katolickiego. Obecnie w kalendarzu mamy sześć takich świąt. Są to: Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok, Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych oraz Boże Narodzenie.
Czytaj także: Kiedy wypada Boże Ciało w 2023 roku?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zygmunt Chajzer i Asia Kruk oceniają propozycję najdroższej pizzy na świecie.
Dodaj komentarz