Pokrzywa jest u nas traktowana jako chwast, ale ten chwast ma wiele zalet. Niestety również boleśnie parzy. Czy poparzenie pokrzywą jest zdrowe? Sprawdź.
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa przez jednych uważana jest za chwast, przez innych za pożyteczne zioło. Rośnie na polach i w lasach i jest bardzo niezależna – nie da się jej uprawiać w sztucznych warunkach. Należy ją zbierać wiosną, zanim zakwitną jej kwiaty, wtedy ma najwięcej drogocennych składników. Zawiera bardzo dużo żelaza, oraz witaminy K, co jest szczególnie pożądane u osób chorujących na anemię. Polecana jest też kobietom w ciąży i z problemami układu rozrodczego, gdyż jest bogata w kwas foliowy, witaminę C, wapnia i chlorofilu. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, świetnie wpływa na paznokcie i włosy nie tylko je wzmacniając, ale wspomagając ich porost. Ale co najważniejsze i udowodnione przez naukowców – pokrzywa jako jedno z niewielu ziół ma właściwości krwiotwórcze. Dlatego pomaga osobom starszym, chorym rekonwalescentom i dzieciom.
Czy poparzenie pokrzywą jest dobre dla stawów?
Nasze babcie powtarzały, że poparzenie pokrzywą jest dobre na reumatyzm. Zresztą nie tylko one – już starożytni Rzymianie wykorzystywali poparzenia pokrzywą do leczenia artretyzmu oraz wszelkich dolegliwości stawowych. Współcześni naukowcy potwierdzili to, co odkryli starożytni i co wiedziały nasze babcie – okładanie się pokrzywą dobrze wpływa na stan naszych stawów.
Na co jeszcze działa poparzenie?
Włoski pokrzywy zawierają substancje antybiotyczne i przeciwzapalne – naukowcy udowodnili, że działają bardzo dobrze na gojenie się ran.
Poparzenie pokrzywą – jak to działa?
Pokrzywa należy do tych roślin, które wykształciły sobie system ochronny przed intruzami. Są nim małe włoski pokrywające liście i łodygę rośliny. Te włoski są właściwie gruczołami – nie tylko nas kłują, ale wytwarzają też substancję, która przy styczności z rośliną dostaje się do naszego ciała. Ta substancja zawiera histaminę oraz kwas mrówkowy i choć zetknięcie z nimi jest dość bolesne, to pobudzają receptory i krążenie, co pozytywnie wpływa na stawy.
Biczowanie pokrzywą – brzmi źle, działa dobrze
Naukowcy przeprowadzili badania na osobach cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, stosując biczowanie pokrzywami. W wyniku tych badań, okazało się, że stan pacjentów bardzo się poprawił do tego stopnia, że mogli odstawić niektóre leki przeciwzapalne, które mają sporo skutków ubocznych. Biczowanie polega na tym, że okładamy się delikatnie wiązką roślin. Zwolennicy mocniejszych wrażeń mogą się dosłownie taką wiązką biczować, ale z zachowaniem ostrożności – zbyt rozległe poparzenia mogą spowodować przykre objawy. Zwolennicy Można też po prostu na spacerze dać się poparzyć pokrzywie – wyjdzie nam to na zdrowie.
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
ZOBACZ TEŻ:
1 Komentarz
[…] Porady […]