„Na swojej działce mogę robić co chcę” – niestety nie do końca tak jest. Dowiedz się, jakie spełnić warunki by wycinać drzewa na swojej działce.
Problematyczne drzewa na działce
Drzewa są potrzebne, ale dla niektórych właścicieli lub dzierżawców działek to kłopot. Czasem rosną w miejscu, gdzie ma stać dom, czasem są stare i niebezpieczne, czasem chore, a bywa i tak, że zasłaniają słońce. Ale warto pamiętać o tym, że fakt, iż jesteś właścicielem działki nie oznacza, że możesz sobie na niej bezkarnie wycinać co chcesz. Wycinka drzew jest obwarowana wieloma obostrzeniami, które warto znać.
Jak zgłosić wycinanie drzew na działce?
Chęć wycięcia drzewa na swojej działce należy zgłosić do odpowiedniego organu, którym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dzierżawca działki powinien mieć dodatkowo zgodę właściciela. Warto dodać, że zgłoszenie takie nie wymaga żadnych opłat, natomiast zaniechanie tego obowiązku wiąże się z wysokimi karami. Po złożeniu takiego zgłoszenia urząd ma 21 dni na oględziny, po czym 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli taki sprzeciw nie zostanie wniesiony oznacza to, że drzewa można wycinać. Należy jednak pamiętać, że taki umowny brak sprzeciwu co do wycinki obowiązuje przez pół roku od dnia oględzin. Co ważne – wycinka drzewa nie może być związana z jakąkolwiek działalnością gospodarczą.
Co powinno zawierać zgłoszenie chęci wycinki?
Wzory zgłoszeń są dostępne w odpowiednich urzędach lub na ich stronach internetowych, ale można też napisać je samodzielnie. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko właściciela, oznaczenie nieruchomości, czyli działki na której drzewo ma być wycięte oraz mapkę, na której zaznaczone jest drzewo przeznaczone do wycinki.
Dla jakich drzew na działce nie trzeba składać zgłoszenia?
Niektóre drzewa są wyłączone z obowiązku składania zgłoszenia. I tak, nie trzeba składać zgłoszenia na wycięcie:
- topoli, wierzby, klonu srebrzystego i jesionolistnego, o ile ich obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm.
- kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego, robinii akacjowej, o ile ich obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 65 cm.
- pozostałych gatunków drzew, o ile ich obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 50 cm.
- drzew owocowych
Okresy lęgowe ptaków a wycinanie drzew na działce
Jeśli drzewo jest siedliskiem ptaków, to nawet jeśli nie przekracza wielkości objętej zgłoszeniem nie można go wyciąć aż do zakończenia okresu lęgowego, chyba że zezwoli na to regionalny dyrektor ochrony środowiska. Takie zezwolenie nie jest potrzebne w czasie od 16 października do końca lutego, kiedy to ptaki nie mają okresu lęgowego.
Kiedy urząd może się nie zgodzić na wycięcie drzewa?
Urząd ma 14 dni na sprzeciwienie się wycięciu drzewa. Może to nastąpić, gdy drzewo jest pomnikiem przyrody lub znajduje się na terenach ochrony przyrody oraz kiedy działka jest wpisana do rejestru zabytków. Powodem sprzeciwu może być też to, że w MPZP działka leży na terenie przeznaczonym na zieleń lub chronionym w inny sposób.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!
ZOBACZ TEŻ: