Nagłe zmiany pogody, skoki ciśnienia, nadchodząca wiosna lub jesień powodują, że gorzej się czujesz? Sprawdź, czym jest meteopatia i jakie są jej symptomy
Czym jest meteopatia?
Meteopaci to ludzie nadwrażliwi na wszelkie zmiany pogody – odczuwają je fizycznie i psychicznie. Może na nią cierpieć nawet do 70% Polaków – głównie kobiet, dzieci, osób starszych i z obniżonym ciśnieniem. Meteopatia, zwana też czasami meteoropatią nie jest zakwalifikowana jako choroba, lecz jako dolegliwość czy też skłonność i w związku z tym nie ma na nią leków, ale można nieco złagodzić jej skutki. Zwłaszcza w połączeniu z innymi chorobami przewlekłymi meteopatia ma wpływ na komfort życia.
Symptomy meteopatii
Meteopaci narzekają na spadki sił i nastroju związane z pogodą takie jak senność i przemęczenie a także bóle głowy i problemy z koncentracją. Przy zmianach pogody odczuwają wahania nastrojów, ogólne rozbicie, nadwrażliwość na światło i dźwięk, „mroczki” przed oczami. Bardziej obiektywne symptomy to skoki ciśnienia, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza u osób chorujących na serce. Meteopaci obserwują też u siebie wzmożenie objawów innych swoich chorób przy zmianach pogody- na przykład choroby wrzodowej, reumatyzmu, alergii.
Nie ma leku, ale…
Na samą meteopatię nie ma leku, możemy walczyć tylko z jej skutkami. Na ból głowy – leki przeciwbólowe, na sztywnienie stawów – przeciwzapalne lub wszelkiego rodzaju maści rozgrzewające. Pomogą też leki wspierające odporność. U osób odczuwających senność przyda się kofeina i żeń-szeń, u osób, u których pojawia się nerwowość – melisa czy dziurawiec.
Styl życia i dieta dla meteopatów
W przypadku meteopatii sprawdza się powiedzenie, że najlepszym lekarstwem jest dieta. Trzeba zadbać, by nie była zbyt ciężka i bogata w witaminy z grupy B, warto też suplementować witaminę D oraz spożywać potrawy bogate w błonnik i minerały. Meteopaci powinni pić dużo wody oraz zadbać o swój sen a także starać się dużo przebywać na świeżym powietrzu.
ZOBACZ TEŻ: