Czy smoczek jest dobry czy zły dla dziecka? Od kiedy można dawać go noworodkom? Czy dziecko może spać ze smoczkiem? Sprawdź, czy dawać dziecku smoczek.
Po co dziecku (i rodzicowi) smoczek?
Dajemy dzieciom smoczek do ssania aby je uspokoić i ułatwić im zaśnięcie. Ssanie kojarzy się niemowlakowi z bliskością matki, dlatego ze smoczkiem czuje się bezpieczniej. Zdenerwowany czy rozżalony maluch szybciej poradzi sobie z emocjami, jeśli będzie mógł possać smoczek.
Od kiedy dawać dziecku smoczek?
Na pewno nie należy dawać smoczka noworodkom karmionym piersią przez pierwszy miesiące życia, bo może to źle wpłynąć na jego umiejętność ssania. Poza tym ssanie uśmierza głód malucha, który przez to go nie sygnalizuje a to wiąże się z mniejszym wydzielaniem mleka matki. Po miesiącu, kiedy dziecko wykształci już umiejętność ssania można podać mu smoczek.
Jaki smoczek wybrać?
Smoczek powinien być dostosowany do wieku dziecka. Najlepiej też wybrać go metodą prób i błędów – szybko zorientujesz się, jakiego rodzaju smoczki preferuje twój maluch. Najważniejsze jest to, by smoczek był atestowany, co daje pewność, że nie jest wykonany ze szkodliwych substancji. Powinien też być czysty – wyparzaj go często i wymieniaj co 3 miesiące. Nie zanurzaj też smoczka w cukrze ani w słodkich napojach, bo przyczyni się to do próchnicy. Nigdy nie zawieszaj dziecku smoczka na szyi, bo może do prowadzić do uduszenia we śnie.
Wady i zalety dawania dziecku smoczka
Smoczek ma swoich zwolenników i przeciwników, pamiętaj, że jest to tylko przedmiot i od ciebie zależy, jak będziesz go używać.
Zalety smoczka:
- pozwala uspokoić dziecko i uczy go samodzielnie radzić sobie z emocjami
- lepszy smoczek niż ssanie kciuka
- smoczek ssany przez dziecko w nocy zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Amerykańska Akademia Pediatrii potwierdziła tę zależność, ale nie odkryła jeszcze na czym polega jej mechanizm
Wady smoczka:
- powoduje zaburzenia w karmieniu piersią jeśli jest podany zbyt wcześnie
- zwiększa ryzyko chorób ucha środkowego
- źle wpływa na zgryz i uzębienie. Stomatolodzy stoją na stanowisku, że dziecko powinno odstawić smoczek przed 18 miesiącem życia
- powoduje infekcje i drożdżaki ramy ustnej, o ile nie jest utrzymywany w odpowiedniej czystości.
Kiedy zacząć odstawiać smoczek?
Najlepiej odzwyczaić malucha od smoczka między 4 a 6 miesiącem, kiedy ustaje już u niego potrzeba ssania. Stomatolodzy i logopedzi radzą, żeby zacząć stopniowo odstawiać smoczek między 12 a 18 miesiącem życia malucha.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
ZOBACZ TEŻ:
Dodaj komentarz