COVID: Nowy wariant Centaurus. Co o nim wiadomo i czy jest się czego bać? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID: Nowy wariant Centaurus. Co o nim wiadomo i czy jest się czego bać? [Wyjaśniamy]

COVID: Nowy wariant Centaurus. Co o nim wiadomo i czy jest się czego bać? [Wyjaśniamy]

Centaurus to nowy wariant koronawirusa, który pojawił się w Europie. Dowiedz się, co mówią o nim naukowcy i czy ten wariant COVID może stanowić duże zagrożenie.

Obecnie w Europie coraz szybciej rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, który wcześniej pojawił się w Indiach, a obecnie dotarł już na Stary Kontynent.

Centaurs COVID – co to jest?

Nowy wariant COVID-19 nosi oznaczenie BA.2.75 i został nazwany Centaurus. Po raz pierwszy wykryto go w maju w Indiach. Od tego czasu dotarł już do Wielkiej Brytanii, gdzie stwierdza się coraz więcej przypadków. Według tamtejszych wirusologów Centaurus zaczyna wypierać wcześniej dominujące mutacje z grupy BA.2. Oprócz Wielkiej Brytanii przypadki zakażenia wariantem 2.75 odnotowano również między innymi w Australii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 7 czerwca Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oznaczyło Centaurusa jako „wariant monitorowany”, co oznaczało, że istniały już wówczas podejrzenia, że może być bardziej zaraźliwy lub powodować ostrzejszy przebieg choroby, jednak nie było na to jeszcze dowodów.

Centaurus – czy jest niebezpieczny?

Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) intensywnie bada nowy wariant, choć jak stwierdził główny naukowiec WHO, dr Soumya Swaminathan, wciąż nie pozyskano wystarczającej ilości danych by jednoznacznie stwierdzić, czy Centaurus może powodować groźniejszy przebieg choroby. Wiadomo już, że zawiera on dużą liczbę mutacji podobnych do tych występujących w innych szczepach BA.2, z których najprawdopodobniej wyewoluował. Według ekspertów nie są to dokładnie te same mutacje, co raczej ich liczba i kombinacje, przypominające wariant Omikron. Jak jednak dodają wirusolodzy, trudno przewidzieć, jaki te liczne mutacje występujące wspólnie będą przynosiły efekt. Może się okazać, że suma zmian może być efekcie końcowym niebezpieczniejsza niż pojedyncze zmiany, jednak wciąż nie ma dowodów na to, że ten nowy wariant COVID będzie gorszy od poprzednich.

Jak radzi szef WHO, władze państw powinny poważnie rozważyć przygotowanie się na nową falę zachorowań i zaleca przywracanie obostrzeń takich jak nakaz noszenia maseczek ochronnych oraz masowe testowanie ludności.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz też:

Zobacz więcej >