Z powodu COVID-19 na całym świecie wciąż umierają ludzie: jest już ponad 6 mln ofiar. Dwoeidz się więcej o trwającej wciąż pandemii koronawirusa.
W cieniu krwawej wojny na Ukrainie kwestia pandemii koronawirusa zeszła na dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że COVID-19 nie przestał zbierać ponurego żniwa. Jak wynika z danych renomowanego Uniwersytetu Johna Hopkinsa, w poniedziałek liczba zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie przekroczyła 6 milionów.
COVID wciąż zabija
W ciągu minionych kilku miesięcy dzienna liczba zgonów na świecie stale spada – z poziomu około 11 tys. dziennie w drugim tygodniu lutego do około 7 tys. zgonów dziennie obecnie. To jeden z najniższych wskaźników od ponad roku. Mimo tego spadku śmierć wciąż zbiera olbrzymie żniwo i tylko w okresie ubiegłych czterech miesięcy z powodu COVID-19 zmarło na świecie milion ludzi. W wyniku tej choroby od początku pandemii zmarła 1 na 1300 osób, a trzeba jeszcze pamiętać o tym, że według ekspertów to i tak są zaniżone szacunki a realna liczba zgonów na pewno jest większa. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w niedzielę na Twitterze, że wciąż „jest za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa” nad COVID-19:
„Wiele państw [wciąż] boryka się z dużą liczbą przypadków hospitalizacji i śmierci. Wraz z wysokim stopniem zaraźliwości groźba powstania nowych, groźniejszych wariantów pozostaje realna. Zalecamy wszystkim zachowanie szczególnej ostrożności i utrzymanie przez rządy państw ścieżki [walki z pandemią – red.]” – napisał.
Kraje z największą liczbą przypadków
Według oficjalnych statystyk najwięcej zgonów z powodu zachorowania na COVID-19 zgłoszono w Stanach Zjednoczonych: ponad 960 tysięcy, choć rządowa agencja Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ocenia że realna liczba zgonów w kraju może być wyższa o około 32%. Kolejne kraje, w których odnotowano największą liczbę śmierci z tego powodu to Brazylia, Rosja i Meksyk.
COVID-19 na świecie
W środę w cotygodniowym raporcie na temat COVID-19 WHO podkreśliło, że liczba śmierci na COVID-19 w większości krajów świata zmniejsza się, jednak w porównaniu z wcześniejszym tygodniem rośnie w rejonie Zachodniego Pacyfiku oraz na terenach wokół wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.
Według WHO jak dotąd na świecie odnotowano ponad 446 mln przypadków COVID-19. Około 57% światowej populacji, czyli ponad 4,4 mld ludzi jest już w pełni zaszczepionych. Jednak odsetek zaszczepionych różni się w każdym kraju: w państwach rozwijających się mniej niż 14% ludzi przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki.
Zobacz też: