COVID-19: Próby prowokacyjne mają się rozpocząć w Wielkiej Brytanii - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: Próby prowokacyjne mają się rozpocząć w Wielkiej Brytanii

COVID-19: Próby prowokacyjne mają się rozpocząć w Wielkiej Brytanii

Zdrowi, młodzi ochotnicy zostaną zarażeni koronawirusem w kontrolowanych warunkach, by przetestować szczepionki i metody terapii. To mają być pierwsze na świecie próby prowokacyjne COVID-19 przeprowadzone na ludziach.

Badanie uzyskało już aprobatę etyczną i rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Naukowcy wyłonią 90 osób w wieku 18-30 lat, które zostaną poddane testom prowokacyjnym. Wstępne próby prowokacyjne, która rozpoczną się w ciągu miesiąca, ma na celu ustalenie najmniejszej ilości wirusa potrzebnej do wywołania infekcji, ale nie objawów. Po przejściu testów przesiewowych uczestnicy zostaną poproszeni o poddanie się kwarantannie w szpitalu Royal Free w Londynie. Wirus zostanie podany im dwa dni później w postaci kropli do nosa. Po ekspozycji na jego działanie lekarze będą monitorować stan zdrowia uczestników 24 godziny na dobę przez co najmniej 14 dni. Codziennie będą oni mieli pobierane próbki krwi i wymazy z nosa.

Po wypisie ze szpitala uczestnicy będą nadal obserwowani przez ponad rok, aby naukowcy mogli monitorować wszelkie długotrwałe objawy. Oczekuje się, że uczestniczący w badaniach ochotnicy za zaangażowanie w badanaich przez cały rok otrzymają około 4500 funtów rekompensaty.

Najmniejsza ilość koronawirusa do wywołania infekcji

Próby te pomogą naukowcom ustalić, jaka jest najmniejsza ilość koronawirusa potrzebna do wywołania infekcji i jak reaguje na nią układ odpornościowy organizmu. Pozwoli to lekarzom lepiej zrozumieć wywoływaną przez koronawirusa chorobę COVID-19, co przyczyni się do rozwoju szczepionek i terapii.

Badania z wykorzystaniem testów prowokacyjnych odegrały istotną rolę w opracowywaniu metod leczenia wielu chorób, w tym malarii, duru brzusznego, cholery i grypy.

– Są to dość wyjątkowe badania, które mogą przyspieszyć nie tylko zrozumienie chorób wywoływanych przez infekcje, ale także przyspieszyć odkrycie nowych terapii i szczepionek – powiedział Peter Openshaw, profesor medycyny eksperymentalnej w Imperial College London, cytowany przez „The Guardian”.

Do udziału w badaniach z wykorzystaniem testów prowokacyjnych COVID-19 rekrutowani są młodzi, zdrowi ochotnicy, ponieważ są oni narażeni na niskie ryzyko powikłań związanych z wirusem. Prof. Openshaw podkreślił, że bezpieczeństwo wolontariuszy jest najważniejsze.

Badanie jest realizowane w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjska rządowa grupa zadaniowa ds. szczepionek, Imperial College London, fundacja Royal Free London NHS Foundation Trust oraz firma hVIVO.

Przeczytaj też:

Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa

Testy kliniczne sprayu do nosa zabijającego koronawirusa

Koronawirus: Uniwersalna szczepionka Nottingham/Scancell powstanie w ciągu roku?

Zobacz więcej >