COVID-19: Otyłość może powodować gorsze objawy nawet w łagodniejszym przebiegu choroby - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: Otyłość może powodować gorsze objawy nawet w łagodniejszym przebiegu choroby

COVID-19: Otyłość może powodować gorsze objawy nawet w łagodniejszym przebiegu choroby

Otyłość i nadwaga sprawia, że nawet łagodniejszy przebieg COVID-19 może skutkować objawami utrzymującymi się dłużej niż u szczuplejszych osób.

Jak wynika z najnowszego badania, otyłe osoby przechodzą ciężej COVID-19 nawet wówczas, jeśli nie jest to najcięższa forma tej choroby. Wyniki opisywanej pracy opublikowano w środę w serwisie Influenza and Other Respiratory Viruses.

Amerykańscy naukowcy w tym badaniu przyjrzeli się wynikom ponad 500 pacjentów, u których odnotowano pozytywny wynik testu na koronawirusa, jednak ich stan nie wymagał hospitalizacji. Okazało się, że zarówno nastolatki, jak i osoby dorosłe z nadwagą i otyłością miały więcej objawów, takich jak kaszel i problemy z oddychaniem niż osoby o prawidłowej wadze.

„Nawet jeśli zakażą się wirusem podobnego rodzaju, osoby z nadwagą i otyłe są bardziej niż ludzie z prawidłową wagą narażone na ryzyko gorszego przebiegu COVID-19 – stwierdziła szefowa zespołu badawczego, dr Pia Pannaraj ze szpitala dziecięcego w Los Angeles.

Dlaczego otyli mają więcej objawów?

Otyłość może prowadzić do poważniejszego przebiegu COVID-19, ponieważ wiąże się z innymi niekorzystnymi zjawiskami zdrowotnymi, które mogą się ujawnić po zarażeniu wirusem.

„Osoby otyłe mogą mieć początek cukrzycy, chorób serca lub innych schorzeń przewlekłych, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane” – dodaje dr Pannaraj.

Schudnięcie jak lekarstwo

Jak wyjaśnia dr Pannaraj, utrata wagi może pomóc odeprzeć COVID-19 lub sprawić, że przebieg choroby nie będzie tak groźny. Lekarka dodaje, że „ prowadzenie zdrowego trybu życia, z prawidłowym odżywianiem i ćwiczeniami, jest korzystne z wielu powodów”. Dodaje, że walka z COVID-19 „jest tylko jednym z nich”.

Wyniki badania

Około 2/3 uczestników badania miało nadwagę lub otyłość. Naukowcy odkryli, że u dzieci poniżej 12 roku życia waga nie miała wpływu na stopień przebiegu COVID-19. Jednak już dla nastolatków i dorosłych stawało się to istotnym czynnikiem. Osoby otyłe miały więcej objawów, w tym kaszel i krótki oddech (przeciętnie 3) niż te o właściwej wadze (średnio 2).

U nastolatków z nadwagą lub otyłością prawdopodobieństwo wystąpienia objawów choroby wyniosło 67%, a u tych z właściwą wagą: 34%. W dodatku otyli dłużej odczuwali objawy oddechowe (średnio 7 dni w porównaniu do 4 u szczuplejszych osób).

Naukowcy zwracają też uwagę, że szczepienia pomagały zarówno otyłym, jak i tym z właściwą wagą ochronić się przed najgorszym przebiegiem COVID-19.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >