Wycieczki, jagody, jeżyny, grzyby – jest wiele powodów, dla których odwiedzamy las. Sprawdź co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie.
Technologia może zawieść
W dobie telefonów komórkowych i GPS-ów wydaje się, że trudno się gdzieś zgubić. Pamiętaj jednak, że telefon może się rozładować lub nie mieć zasięgu, co często zdarza się w lasach. Jeśli tak się stanie, będziesz skazany tylko na siebie. Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Przede wszystkim nie panikować. Z każdej sytuacji i z każdego lasu jest wyjście.
Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie?
Nawet pozornie dziewiczy las jest podzielony na sektory, które wyznaczają drogi lub trakty leśnie. One pomogą Ci dowiedzieć się, gdzie jesteś. Trakty te krzyżują się ze sobą i są pooznaczane. Dlatego, kiedy zgubisz się w lesie musisz postąpić następująco:
- idź przed siebie nie zmieniając kierunku tak długo, aż trafisz na trakt, czyli linię działową sektora
- gdy znajdziesz linię działową, idź wzdłuż niej i uważnie się rozglądaj. Szukasz miejsca, gdzie krzyżuje się ona z inną linią działową, zazwyczaj pod kątem 90 stopni
- kiedy znajdziesz skrzyżowanie dwóch linii działowych, rozejrzyj się za oznaczeniem, będzie to słupek oddziałowy z numerem.
- na każdym z 4 boków słupka jest numer. To numer sektora, który leży naprzeciwko słupka. Musisz znaleźć dwa sąsiadujące ze sobą słupki, aby porównać ich numery. Z jednej strony słupka numery rosną z północy na południe, a z drugiej ze wschodu na zachód. Jeśli znajdziesz dwa słupki i zapamiętasz numery, będziesz wiedział, w jakim kierunku się poruszasz. Najlepiej idź w kierunku, z którego wszedłeś do lasu – z pewnością wiesz, czy wszedłeś do lasu od jego północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej strony.
Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie z telefonem?
Jeśli masz przy sobie działający telefon, rozwiązania są dużo prostsze. Zadzwoń do znajomych i powiedz, gdzie jesteś. Jeśli znajdziesz słupek działowy, możesz zadzwonić do nadleśnictwa, do którego należy las i podać numery słupka – leśniczy nie będzie miał problemu z odnalezieniem miejsca, w którym się zgubiłeś. Możesz też poszukać jakiegoś charakterystycznego miejsca, na przykład dużego kamienia, ambony myśliwskiej – to też może pomóc. Jeśli widzisz w zasięgu wzroku stosy ściętego drzewa z wycinki, powinny one być oznakowane – podaj te oznaczenia leśniczemu a z pewnością cię znajdzie.
Pomocne aplikacje
Wybierając się do lasu, warto ściągnąć aplikację „Ratunek”, która umożliwi połączenie się ze służbami jednocześnie przekazując im twoje położenie. Warto też zajrzeć na stronę nadleśnictwa zarządzającego lasem, do którego się wybieramy – niektóre z nich mają na swoich stronach aplikacje, które pomogą odnaleźć się w razie zagubienia. Można też dla bezpieczeństwa ściągnąć na telefon mapę lasu, która będzie działała w trybie offline, lub zabrać ze sobą tradycyjną mapę papierową.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 70 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
ZOBACZ TEŻ: