Ćma bukszpanowa - jak z nią walczyć?
Strona główna » Ćma bukszpanowa – jak z nią walczyć?

Ćma bukszpanowa – jak z nią walczyć?

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który potrafi zrobić spore spustoszenie w każdym ogrodzie. Sprawdź sposoby na to, jak z nią walczyć.

Ćma bukszpanowa – co to jest?

To ćma, która w Polsce żeruje tylko na bukszpanie – prawdopodobnie przywędrowała do nas razem z importem tej rośliny, która pochodzi z Azji. Sama ćma nie jest groźna, ale jej larwy już tak, gdyż żerują na pędach bukszpanów i mogą je zniszczyć całkowicie w ciągu kilku tygodni. Dorosłe osobniki, czyli nocne motyle żerują nocą i to wtedy właśnie przenoszą się na inne krzewy, aby złożyć tam jaja.

Jak poznać, że ćma bukszpanowa zaatakowała?

Gąsienice ćmy bukszpanowej, zwłaszcza dorosłe osobniki są widoczne gołym okiem. Objawem tego, że zaatakowała nasze krzewy są podgryzione a z czasem brązowiejące liście oraz przędza, przypominająca białą, bardzo gęstą pajęczynę. Jeśli zobaczysz takie objawy na swoim bukszpanie, musisz reagować szybko.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Przede wszystkim, kiedy zobaczysz, że gąsienice zaatakowały bukszpan – wytrząś je z krzaka a resztę pozdejmuj ręcznie. Pomóc może również spryskanie krzewu mocnym strumieniem wody. Ale to dopiero początek – następnie należy zastosować oprysk na ćmę. Preparat kupisz w sklepach ogrodniczych, a w marketach często leży w osobnej, zamykanej szafce, gdyż zawierają bakterie, od których gąsienice chorują i giną. Oprysk należy powtarzać kilka razy, zwłaszcza po deszczu, który spłukuje preparat z rośliny. Innym sposobem są pułapki feromonowe, które zwabiają samce tego gatunku, przez co samice tracą możliwość rozmnażania. Można je ustawić w ogrodzie w pobliżu krzaków bukszpanu.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >