Cliff Richard - 5 ciekawostek o artyście - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Cliff Richard – 5 ciekawostek o artyście

Cliff Richard – 5 ciekawostek o artyście

Jeden z najpopularniejszych wykonawców wszech czasów-sir Cliff Richard. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka ciekawostek o artyście, o których mogliście nie wiedzieć.

Cliff Richard (1975) fot. Allan Warren Wikipedia

Nazwisko po idolu
Cliff Richard, a właściwie Harry Roger Webb. Urodził się w Lucknow, w północnych Indiach, jako syn Dorothy Marie Bodkin i Rodgera Oscara Webba. Pierwszą gitarę kupił mu właśnie ojciec, na szesnaste urodziny. Cliff zmienił swoje nazwisko na cześć swojego idola muzycznego – Little Richarda po dołączeniu do pierwszej rockandrollowej grupy The Drifters pod koniec lat 50.

Rekordy
Pierwszy numer 1 na brytyjskiej liście przebojów zdobył w 1959 roku (piosenka „Living Doll” x The Drifters), a ostatni to aktualnie „The Millenium Prayer” z 1999 roku.

Piosenki Cliffa Richarda trafiały do Top 10 w każdej dekadzie od lat 50. do 2000. Piosenkarz jest też solowym brytyjskim rekordzistą w sprzedaży singli z wynikiem ponad 21 mln (lepszym rezultatem mogą się pochwalić tylko grupa The Beatles i wspomniany Elvis).

Fan wśród Beatlesów?

„Przed Cliffem i The Shadows nie było niczego wartego słuchania w brytyjskiej muzyce”

mówił John Lennon z The Beatles, oddając wokaliście należny hołd. Lennon nazwał piosenkę „Move It” The Drifters pierwszym brytyjskim utworem rockowym.

Sir Cliff Richard

fot. Dylan Martinez/ Reuters

W 1995 roku Cliff Richard jako pierwszy brytyjski muzyk rockowy w historii Wielkiej Brytanii otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki „Sir”, przed tak sławnymi muzykami, jak Paul McCartney, Elton John, Mick Jagger czy Tom Jones.

To nie czas na emeryturę

Artysta zapowiedział zupełnie nowy album specjalny, z okazji 80. urodzin. Nowy, składający się z 12 utworów album zatytułowany „Music … The Air That I Breathe” będzie oznaczał niesamowitą karierę Sir Cliffa Richarda obejmującą ponad 60 lat w muzyce. Premiera albumu planowana jest na 30 października 2020r.

„Patrząc wstecz, pamiętam, że pomyślałem, że nie dojdę do pięćdziesiątki, a tutaj mam 80 lat, a co jest nawet lepsze, mam nowy album! „Muzyka. Powietrze, które oddycham ” to nie tylko ja, ale i przyjaciele, których podziwiam, którzy zagrali ze mną w duecie przy niektórych utworach. Uwielbiam nagrywać nowe albumy i mam nadzieję, że ten również spodoba się publiczności – mówi Cliff Richard

oficjalna strona artysty https://www.cliffrichard.org/latest-album

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >