Chiny się starzeją. Populacja wciąż rośnie, ale coraz wolniej - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Chiny się starzeją. Populacja wciąż rośnie, ale coraz wolniej

Chiny się starzeją. Populacja wciąż rośnie, ale coraz wolniej

Państwo Środka ma najniższe tempo przyrostu ludności od wczesnych lat 60. XX wieku. Decydenci obawiają się, że Chiny mogą się zestarzeć, zanim staną się bogate.

Wskaźnik urodzeń w Chinach poniżej poziomu zastępowalności

Narodowy Urząd Statystyczny Chin opublikował główne dane z VII Narodowego Spisu Ludności. Wynika z nich, że liczba ludności Państwa Środka wciąż rośnie, ale trendy wzbudzają niepokój chińskich demografów.

Sugerują one, że w ciągu najbliższych kilku lat populacja Chin zacznie się zmniejszać, ponieważ wskaźnik urodzeń jest znacznie poniżej poziomu zastępowalności. Oznacza to także, że coraz mniej osób w wieku produkcyjnym będzie musiało utrzymywać szybko rosnącą grupę osób starszych.

„Populacja Chin osiągnie szczyt w przyszłości, ale pozostaje niepewność, kiedy” – powiedział szef Narodowego Urzędu Statystycznego Ning Jizhe na wtorkowej konferencji prasowej w Pekinie .

Najniższe tempo przyrostu ludności od wczesnych lat 60. XX wieku

Według najnowszego spisu w Chinach żyje obecnie 1,412 mld osób (stan na 1 listopada 2020 r.), w porównaniu z 1,339 miliarda w 2010 roku. W ciągu ostatniej dekady liczba obywateli Chin wzrastała średnio o 0,53% rocznie, co oznacza spadek w porównaniu z 0,57% odnotowanym we wcześniejszej dekadzie (między 2000 a 2010 rokiem). Było to najniższe tempo przyrostu ludności od wczesnych lat 60. XX wieku, kiedy to klęska głodu spowodowała spadek populacji. Osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią obecnie 18,70% populacji, co stanowi wzrost o 5,44% od 2010 r.

Chiny mogą się zestarzeć, zanim staną się bogate

Jak donosi „Science”, struktura wieku ludności Państwa Środka budzi obawy decydentów, że Chiny mogą się zestarzeć, zanim staną się bogate. W wielu sektorach gospodarki mężczyźni mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat; kobiety pracujące w biurach – w wieku 55 lat, a pracownice fizyczne w wieku 50 lat. Wiek emerytalny ustalono na początku lat 50. XX wieku, kiedy oczekiwana długość życia wynosiła tu mniej niż 45 lat. Od tego czasu wzrosła do około 77. Dotychczasowe próby podniesienia wieku uprawniającego do emerytury upadły z powodu sprzeciwu opinii publicznej.

Obecna dzietność w Chinach szacowana jest na 1,3

Całkowita płodność w Chinach spadła gwałtownie w latach 70. z 5,8 urodzeń na kobietę w 1970 r. do 2,8 w 1979 r. Polityka jednego dziecka, która weszła w życie w 1980 r., spowodowała dalszy spadek dzietności, ale utrudniła również ustalenie dokładnego wskaźnika. Panuje powszechna zgoda co do tego, że na początku lat 90. dzietność spadła poniżej 2,1, czyli stopy, przy której populacja pozostaje stabilna. W 2020 roku szacowana jest na 1,3. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Europy Chiny nie mają prawie żadnej imigracji, aby zrównoważyć niską dzietność.

Od 2016 r. Chińskie pary mogą mieć dwoje dzieci, a nowy pięcioletni plan przyjęty w marcu wzywa do zmniejszenia obciążeń związanych z posiadaniem, wychowywaniem i edukacją dzieci poprzez poprawę usług opieki nad dziećmi i polityki urlopów rodzicielskich.

Populacja się kurczy, ale rośnie kapitał ludzki

Chińscy naukowcy obawiają się, że kurcząca się populacja straci swoją innowacyjność. Inni z kolei mają nadzieję, że rozwój społeczno-gospodarczy będzie napędzany przez ogromny wzrost kapitału ludzkiego – liczba Chińczyków z wyższym wykształceniem w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła prawie dwukrotnie. Wyższe wykształcenie ma obecnie 15,5% Chińczyków w porównaniu z 8,9% w 2010 roku. Spis wykazał również, że zmniejszył się odsetek osób niepiśmiennych –  wskaźnik analfabetyzmu spadł z 4,08% 10 lat temu do 2,67%.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >