Bushmaster – australijskie transportery dla Ukraińców. Czy sprawdzą się w boju? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bushmaster – australijskie transportery dla Ukraińców. Czy sprawdzą się w boju?

Bushmaster – australijskie transportery dla Ukraińców. Czy sprawdzą się w boju?

Poznaj pojazdy opancerzone Bushmaster – australijskie transportery piechoty wysłane na pomoc Ukraińcom walczącym z rosyjskim najazdem.

Premier Australii Scott Morrison 31 marca poinformował, że jego rząd wyśle walczącym z rosyjską inwazją Ukraińcom transportery Bushmaster. Nie wiadomo, ile zostanie przekazanych pojazdów, ani kiedy konkretnie trafią one na ukraiński front, jednak na pewno będą stanowiły znaczne wzmocnienie walczących z przeważającymi siłami wroga sił ukraińskich.

Transportery Bushmaster – do czego służą i co potrafią?

Pojazdy opancerzone Bushmaster produkowane są w Bendigo w Australii przez francuski koncern zbrojeniowy Thales. Są to wielozadaniowe kołowe transportery piechoty typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected, czyli pojazd skonstruowany w taki sposób, żeby uzyskać zwiększoną odporność na miny i zwiększyć ochronę transportowanych osób). Te ważące ponad 11 ton (maksymalnie 15 ton) maszyny mogą przewozić na pole walki 9 żołnierzy. Mają napęd na wszystkie 4 koła i opony typu run-flat, które pozwalają na jazdę nawet po ich przestrzeleniu. Ich podwozie – jak w większości pojazdów typu MRAP – ma kształt litery V, co sprawia że w przypadku eksplozji ładunku wybuchowego pod pojazdem energia eksplozji jest rozpraszana na boki, co daje większą szansę załodze na przetrwanie. Silnik Caterpillar 3126E jest w stanie rozpędzić tę maszynę do 100 km/h. Zasięg operacyjny pojazdu wynosi 800 km i jest on w stanie operować do trzech dni bez uzupełniania zapasów. Opancerzenie Bushmastera jest w stanie zatrzymać pociski z broni ręcznej. Aby uchronić załogę i transportowanych żołnierzy, zarówno zbiorniki paliwa, jak i hydrauliczne znajdują się na zewnątrz przedziału załogowego, co w przypadku ataku minimalizuje ryzyko obrażeń od ognia. W pojeździe znajduje się również dodatkowy, specjalnie wzmocniony awaryjny zbiornik paliwa.

Czy Bushmastery sprawdzą się w Ukrainie?

Jak przekonywał w rozmowie z australijskim serwisem informacyjnym abc.net.au emerytowany generał armii australijskiej Mick Ryan, są to „wspaniałe maszyny”, które sprawdziły się w warunkach bojowych w Afganistanie. Były wojskowy uważa, że transportery są bardzo łatwe w obsłudze, więc wyszkolenie Ukraińców będzie „bardzo proste”. Dodał też, że pojazdy spełnią swoją najważniejszą rolę:

„One ocaliły wielu Australijczyków i to samo zrobią dla Ukraińców” – zapewnił gen. Mick Ryan.

Bushmaster – Australia i nie tylko

Chociaż największym użytkownikiem tych transporterów jest Australia, to są one również eksportowane do innych państw: używa je armia holenderska, brytyjska, nowozelandzka, indonezyjska oraz siły zbrojne Fidżi i Jamajki. Transportery Bushmaster niejednokrotnie udowodniły swoją wartość podczas wielu wojen. Były wykorzystywane między innymi w trakcie konfliktów w Afganistanie, Iraku, Syrii, Timorze Wschodnim i w Mali.

Czytaj też:

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >