Bronisław Cieślak nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Bronisław Cieślak nie żyje

Bronisław Cieślak nie żyje

,

Zmarł Bronisław Cieślak – aktor najbardziej znany z kultowej roli porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się”. Miał 77 lat.

Bronisław Cieślak urodził się 8 października 1943 roku w Krakowie. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak studiów nie ukończył. Zamiast tego postanowił spróbować kariery w ówczesnych mediach: w 1968 roku zaczął pracować jako dziennikarz w Polskim Radiu, a następnie w Telewizji Polskiej.

„07 zgłoś się”

Do świata telewizji trafił w 1976 roku, kiedy to zadebiutował rolą inżyniera Bogdana Zawady w serialu „Znaki szczególne”. Jednak to kolejna rola przyniosła mu prawdziwą sławę: Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w kultowym serialu kryminalnym „07 zgłoś się”. Wcielił się w nim w główną rolę Sławomira Borewicza – śledczego, który potem został okrzyknięty „polskim Jamesem Bondem”.

Bronisław Cieślak w Sejmie

Sławę, jaką zyskał rolą serialowego Borewicza Bronisław Cieślak zdyskontował po latach, kiedy to zdecydował się na karierę polityczną. W 1997 roku dostał się do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2001 roku ponownie znalazł się w Sejmie i pełnił ponadto funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego SLD.

Powrót do seriali

Po zakończeniu przygody z polityką Bronisław Cieślak wrócił do telewizji rolą detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy”, który był emitowany od 2009 roku i również zyskał uznanie telewidzów.

W 2005 roku Bronisław Cieślak za swoje zasługi dla polskiej kultury otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 2018 roku aktor zmagał się z chorobą nowotworową.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >