Boże Narodzenie: Pierwsza kartka świąteczna na sprzedaż - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Boże Narodzenie: Pierwsza kartka świąteczna na sprzedaż

Boże Narodzenie: Pierwsza kartka świąteczna na sprzedaż

Pierwsza wydrukowana komercyjnie kartka świąteczna z życzeniami na Boże Narodzenie została wystawiona na sprzedaż.

Kartka bożonarodzeniowa została wystawiona na sprzedaż w piątek, przez konsorcjum Marvina Getmana, specjalizujące się w handlu rzadkimi książkami i manuskryptami.

Zbyt frywolna dla wiktoriańskiej Anglii

Na historycznej kartce, która przed laty mogła uchodzić za skandaliczną, liczna rodzina wznosi toast szklankami z czerwonym winem. Napis głosi „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla Ciebie”. Jednak w czasach wiktoriańskich (kartka ta po raz pierwszy została wydrukowana w 1843 roku) liczni wówczas abstynenci uważali ją za obrażającą dobre obyczaje. Oburzało ich między innymi to, że w tle młoda dziewczynka również po kryjomu próbuje wina.

W ówczesnej purytańskiej Anglii taka frywolność była oburzająca i wywołała protesty. Nic dziwnego więc, że kolejna kartka powstała aż trzy lata później.

Jak wyjaśnia Justin Schiller – założyciel i prezes firmy Kingston, sprzedający kartkę diler antykwaryczny z Nowego Jorku:

„Ówczesne społeczeństwo było oburzone tym „skandalicznym” obrazkiem, na którym dzieci razem z dorosłymi raczyły się winem. Zorganizowano kampanię mającą na celu ocenzurowanie kartki i jej wycofanie z obiegu”.

Marvin Getman z kolei mówi, że oferowany na sprzedaż egzemplarz kartki jest malowaną ręcznie litografią i najprawdopodobniej służył jako próbka pokazywana potencjalnym klientom przez sprzedawcę. Z tego, co o tych kartkach bożonarodzeniowych wiadomo, wydrukowano tylko 1000 ich kopii. Ocenia się, że do dzisiejszych czasów przetrwało mniej niż 30.

Początek kartek bożonarodzeniowych

Kartka świąteczna została zaprojektowana przez malarza i ilustratora Johna Callcotta Horsleya, na zlecenie sir Henry’ego Cole’a – Brytyjskiego wynalazcy i założyciela muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. To właśnie Cole jest wskazywany jako twórca tradycji przesyłania sobie kartek ze świątecznymi życzeniami.

Wystawiona kartka została zaprojektowana tak, żeby można ją było sprzedawać zarówno w trakcie Bożego Narodzenia, jak i Nowego Roku. Prawdopodobnie ukazała się w tym samym tygodniu grudnia 1843 roku, w którym opublikowano po raz pierwszy „Opowieść Wigilijną” Charlesa Dickensa.

Za ile ta pierwsza kartka bożonarodzeniowa może zostać sprzedana? Według domu aukcyjnego Christie’s, który również wystawiał już rzadkie kartki z życzeniami, może ona znaleźć kupca za około 5 do 8 tysięcy funtów.

Zobacz więcej >